На С. Р. Ц. Пониква нови содржини за поквалитетна и побогата зимска туристичка сезона

Sequence 01.Still018

Колку настојувања на градоначалникот Илијев да ги поттикне бизнисмените на Пониква да придонесат за што поорганизиран старт на зимската туристичка сезона ќе дадат резултат, ќе покажат наредните месец – два, кога треба да се завршат подготвителните активности за квалитетно функционирање на спортско рекреативниот центар. Засега Илијев најавува проширување на паркинг просторот на Аеродромот, оградување на ски-патеката „Единица“, ставање во функција ... Повеќе »

Во пожар изгоре 12 хектари борова шума во село Пресека

Sequence 01.Still017

Во саботата во село Пресека на Осоговските планини избувна пожар во кој изгореа 12 хектари борова шума. По дојавата која ја добиле екипи на ТППЕ Кочни веднаш интервенирале со две противпожарни возила и единаесет пожарникари. Причините за пожарот сеуште се непознати , но се претпоставува дека предизивкувач на пожарот и овој пат е човечки фактор, па оттука уште еденаш од ... Повеќе »

50 учесници денеска беа дел од младинската еколошка акција

Sequence 01.Still016

Во рамките на проектот „Младите успеваат заедно“ поддржан од проектот на УСАИД за граѓанско учество, денеска на локалитетот Гоцева Шума беше спроведена младинска еколошка акција во која ќе учествуваат 50-ина ученици од средните училишта, млади активисти од граѓанските здруженија и активисти на Црвен крст од Кочани. Учениците го исчистија теренот на Гоцева Шума, ги обновија клупите како и друга урбана ... Повеќе »

ВО ХАЈКА ВО ВИНИЦА ОДСТРЕЛАН ВОЛК

На 6 октомври Ловното друштво Бел Камен од Виница, организираше хајка на штетен дивеч во месноста Срендел кај Драгобраште, на која учествуваа близу 200 ловци членови на здружението. Хајката е организирана по жалбите од сточарите дека волци им го касапат добитокот, правејќи им сериозни штети. Во неа е одстрелан еден волк Изјава Лазо … За сите учесници во хајката е ... Повеќе »

ВТОРИОТ ТУРНИР СО 82 РИБАРИ-УЧЕСНИЦИ. ПОБЕДНИК 11 ГОДИШНИОТ ДАВИД КОЦЕВ

Sequence 01.Still001

Во извонредниот есенски амбиент на Езерото Градче и неговата околина, по невообичаено сончево и топло време за овој период од годината, на 7. Октомври се одржа вториот турнир риболов на тапа, на кој учествуваа рекордни 82 риболовци од Кочани и кочанско, како и од Струмица и Штип. Како никогаш до сега, заоседнатиот брег на вештачкото езеро, им причини големо задоволство ... Повеќе »

IN MEMORIAM

56667-in-memoriam-pochina-makedonski-olimpiec-i-osvojuvach-na-zlato-od-mediteranski-igri-2x-481x700

Градот Кочании Република Македонија вчера останаа без боречката величина Коце Ефремов, човекот кој е избран за Спортист на векот во нашиот град и еден од најдобрите репрезенти на боречките вештини во државата.Беше погребан на градските гробишта во Кочани, каде од него се простија голем број спортисти и сограѓани. Ефремов, кој е роден на 17 март 1956 година е еден од ... Повеќе »

Новата генерација првачиња од Кочани се зачлени во Детската организација

DSC_0025 (Copy) (1)

Триста и осум првачиња од петте основни училишта во Кочани, денеска станаа членови на Детската организација. На свеченоста што по тој повод се одржа во Центарот за култура „Бели мугри“, тие со јавно ветување се обврзаа дека ќе бидат внимателни и грижливи кон училишните обврски, семејството и кон повозрасните. Приемот во Детската организација им го честиташе градоначалникот Николчо Илијев. – ... Повеќе »

Повик од Општина Кочани за граѓански предлози од интерес на заедницата

DSC_0005 (Copy)

Општина Кочани го започнува процесот на креирањето на буџетот за 2019 година. Со цел да се земаат предвид потребите на граѓаните од јавен интерес од локално значење, градоначалникот Николчо Илијев упати повик до институциите, здруженијата на граѓани и поединци за доставување предлози од поширок интерес на заедницата и конструктивни идеи за активности. – Сакам да нагласам дека при поднесувањето на ... Повеќе »