Оу Кочо Рацин с.Блатец – Еко училиште

3_29_10_2012_15_15_51_0185

Како резултат на неколкугодишната работа во рамките на програмата за ,, Интеграција на еколошката едукација во македонскиот образовен систем “ , годинава ОУ ,, Кочо Рацин ” од с. Блатец се здоби со статусот, Еко училиште со Сребрено ниво. Интернационалниот сертификат за училиштето беше доделен на Еко самитот кој се одржа на 5 ти март во скопје, каде присуствуваа претставници ... Повеќе »

Дождот носи поволности за есенските посеви

nivi1

Сеидбата во кочанско е во завршна фаза. Според земјоделските експерти, дождовите што паѓаат деновиве и влажноста во почвата поволно ќе се одразат врз сеидбата на житните култури, како и врз вегетацијата на другите есенски посеви. Валентин Захариев од Агенцијата за поттикнување на земјоделството вели дека есенските посеви се во добра кондиција, со добар состав на растенија по единица површина, а ... Повеќе »

Кочани ќе добие 16 новоизградени улици

index

Со кредит во износ од 1. 1 милион евра позајмица од Светска банка општина Кочани во следниот период ќе започне со реализација на проектот за  изградба на 16 улици во градот. Станува збор за проект кој беше планиран уште пред шест месеци а сега е во финална фаза на својата  изработка. Досега за изградба се договорени и одобрени  вкупно 5 ... Повеќе »

Вмро – НП, Четворица на листата за пратеници

index

Носител на листата на ВМРО Народна партија за претстојните парламентарни избори во Третата изборна единица е Љубчо Георгиевски. На оваа листа од Општина Кочани се влезени вкупно четворица членови на партијата. На третата позиција се наоѓа Ивона Динова, на десетата првиот човек на Општинскиот комитет на оваа партија Живко Сенесов, на 14 место Венцо Наунов од Оризари и на 18-то ... Повеќе »

Променливото време проблем за земјоделските култури

index

Студениот бран кој во ноќните часови предизвикува спуштање на температурите под нулата, претставува сериозна опасност од измрзнување на расцветаните овошки. Најзагрозени се црешите, праските и кајсиите. Утрово граѓаните велат дека забележале тенок мраз на стаклата од автомобилите, што е доказ дека температурата на воздухот паднала еден до два степена под нулата. Стручњаците велат дека поголеми последици сеуште нема, но се ... Повеќе »

Државна матура: Ќе се полагаат три предмети

matura

Концептот на полагање на државна матура претрпува низа  измени. Годинава матурантите освен двата задолжителни екстерни предмети ќе полагаат уште еден. Новитетот во полагањето на матурата стартува оваа година. До лани се полагаа само 2 екстерни и 2 интерни предмети и проектна задача од кои едниот задолжителен за полагање бешее македонскиот а другиот изборниот го бираа помеѓу англиски или математика. Новиот ... Повеќе »

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИОТ КАНДИДАТ ПРЕДЛОЖЕН ОД СДСМ ВЕЧЕРВА СО МИТИНГ ВО КОЧАНИ

pendarovski

Кандидатот за Претседател на Република Македонија предложен од СДСМ денеска одржи свој митинг во Градскиот Трговски Центар во Кочани. Тој најпрвин се отсврна на масовното иселување и вети дека ќе биде претседател за сите граѓани. Повеќе »