ВО КОЧАНСКО ПРОИЗВЕДУВАН ГЕНЕТСКИ МОДИФИЦИРАН ОРИЗ

Sequence 01.Still001

10.08.2018 -Како гром од ведро небо проструи веста дека генетски модифициран ориз е откриен на македонскиот пазар во количина од 550 килограми. Оризот бил произведен во Кочанско, но засега се открива само фирмата што го продавала, а допрва ќе се утврдува кој го произвел, кои фирми и од која странска земја го увезувале семето. Надлежните велат дека Оризот е  произведен од ... Повеќе »

УЛИЦАТА ДО НЕАТ ВЕЛИОВ НЕАСФАЛТИРАНА ПОРАДИ ДИВОГРАДБИ

DSC_0010 (Copy) (1)

10.08.2018 -Неплански изградените објекти, кои подоцна со постапка за легализација се озаконети, го блокираат урбанистичкото планирање. Некои од нив попречуваат изградба на улици, на приоди кон други објекти и оневозможуваат нормално сообраќајно функционирање. Во таква ситуација се наоѓа и кочанскиот музичар од светски ранг, Неат Велиов, кој е во инвалидска количка, кој по улицата што води до неговиот дом не може ... Повеќе »

ФК ОСОГОВО ВО ПРВОТО КОЛО ЗА КУПОТ НА МАКЕДОНИЈА – ПРОТИВ ПЕЛИСТЕР

Sequence 01.Still001

09.08.2018 -Пред стартот на првенството во Третата фудбалска лига Исток, Осогово на навивачите ќе им понуди мал фудбалски спектакл, бидејќи на Стадионот Никола Мантов ќе гостува финалистот на Купот на Македонија, Пелистер од Битола. Имено, ждрепката сакаше уште во првото коло во најмасовното натпреварување во државата, силите да ги одмерат третолигашот Осогово и прволигашот Пелистер. Жолто сините својот противник го ... Повеќе »

ТЕЧАТ АКТИВНОСТИТЕ СО ПРОБЛЕМОТ ОКОЛУ СТАРАТА КАСАРНА

DSC_0032 (Copy)

09.08.2018 -Општина Кочани ја започна постапката за изработка на локална урбанистичко-планска документација со намена задомување во станбени куќи, по чија изградба се планира да бидат дислоцирани дваесетината семејства, жители на Старата касарна. – Се работи на нов потег, надвор од Генералниот урбанистички план. Парцелата со површина од 2,96 ха е земјиште на Република Македонија, што се наоѓа на северниот дел ... Повеќе »

СЕ АСФАЛТИРААТ УЛИЧКИ ВО ШЕСТ СЕЛА

Dolni Podlog (1) (Copy)

08.08.2018 -Завршија градежните активности за асфалтирање улици во селата Прибачево, Мојанци, Грдовци, Долни Подлог, Горни Подлог и Тркање. Новоасфалтираните улици се со должина од 100 до 190 метри и сите се со ширина од 3 м, со веќе изведена водоводна и фекална канализација. Работите ги изведуваше градежната фирма „Коп инженеринг“ од Студеничани. За изградбата на овие улици се наменија 2 ... Повеќе »

УЧЕНИЦИТЕ НА ГЕНЕРАЦИЈАТА ОД КОЧАНИ ЛЕТУВААТ ВО ХРВАТСКА

Pag 1 (Copy)

07.08.2018 -Првенците на генерацијата од основните и средните училишта во Кочаниго користат седумдневниот одмор во Паг, Република Хрватска. Ова е награда од Општина Кочани и градоначалникот Николчо Илијев за успесите постигнати во школувањето.Летувањето на хрватскиот остров Паг е резултат на повеќегодишната соработка на збратимените општини Кочани и Крижевци. – Поаѓајќи од идејата дека контактите и зближувањето на луѓето од двете ... Повеќе »

ПРЕКИН ВО РАБОТАТА ПОРАДИ РЕКОНСТРУКЦИЈА НА САНИТАРНИОТ ЈАЗОЛ

25990999_10208442478539965_1349216890_n

07.08.2018 -Поради реконструкција на санитарните јазли, објектот „Ѕвездички“ на Детската градинка „Павлина Велјанова“ (кај „Руен“), од понеделник, 13 август 2018 година, нема да работи. Прекинот во работењето ќе трае дваесетина дена, поточно, овој објект ќе почне со работа на 3 септември 2018 г. Децата од „Ѕвездички“ ќе бидат згрижени во централниот објект на градинката. Граѓаните дополнителни информации ќе може да ... Повеќе »

ПРВО И ТРЕТО МЕСТО ЗА КОЧАНСКИТЕ ЕКИПИ

Romi_sport

06.08.2018 -На кошаркарскиот турнир во тројки, Стрит бол, односно Улична кошарка, во Берово, на кој годинава учествуваа 16 екипи, одличен резултат постигнаа двете кочански екипи Твоја Аптека и Дружината на Вацко. Аптекарите го освоија првото место, откако во финалето ја победија екипата на домаќинот Резервоар минерал, со резултат 15:14 За освоеното прво место тие добија Благодарници и парична награда во ... Повеќе »