ИЛИЈЕВ: РАБОТИМЕ НА ТЕМЕЛНО И ДОЛГОРОЧНО РЕШАВАЊЕНА ТАКСИ ПРЕВОЗОТ

Sequence 01.Still002

Протестното возење по централните градски улици на лиценцираните и уредни такси превозници, кое за крајна цел има регулирање на состојбите во оваа сфера, наиде на реакција на градоначалникот Николчо Илијев, кој истакна дека начинот на кој тие се борат е нивно демократско право и дека тој лично и опоштината прават напори за надминување на проблемите. Истакнувајќи дека во изминатата година ... Повеќе »

Советот на Општина Кочани изгласа ребаланс и измени на неколку развојни програми

Sequence 01.Still001

Со цел да ги усогласи со релабансот на Буџетот, Советот на Општина Кочани, на 18. седница изгласа измени на неколку тековни развојни програмски документи. Поради добиените пониски цени на јавните набавки и претстојната сезона, за 3,8 милиони денари се намалени средствата во Програмата за за уредување на градежното земјиште за 2018 година. Зголемени се сумите за програмите за одржување на ... Повеќе »

Стручна екипа на археолози започнаа со археолошките истражувања на локалитетот Кременик

Angela za arheloloski istrazuvanja.Still001

Во организација на музејот „Теракота“ од Виница на ден 05.11.2018 год. започнаа археолошките истражувања по пат на рекогносцирање на локалитетот кој се наоѓа на локација катастерски нотирана како Кременик, во атарот на село Драгобраште во општина Виница.Истражувањата се вршат под раководство на стручна екипа археолози во следниот состав: Јулијана Иванова и Благица Стојанова археолози од виничкиот музеј и Илинка Атанасова ... Повеќе »

Во Кочани се откриваат по 100 нови дијабетичари годишно

Angela za arheloloski istrazuvanja.Still002

Повеќе од 100 тинановидијабетичарисеоткриваатгодишновоКочани.Однивполовинасе на инсулинскатерапија.Бројкатанадијабетичарипостојано е вопораст. Во Кочани се движи околу 2.500, од нив повеќе од 700 се на инсулин. За жал секојдневно се намалува и старосната граница на заболени лица. Се повеќе млади и деца добиват шеќерна болест. Дијабетичарите во изминатиот период реагираа на реалниот проблем со неквалитетен инсулин и апарати за мерење на шеќерот во крвта. ... Повеќе »

ПОСЛЕ СВ.ЛУКА, ВО ИСТИБАЊА ОСВЕТЕН И ХРАМОТ СВ.СТЕФАН. ОСВЕТУВАЊЕТО ГО ИЗВРШИ МИТРОПОЛИТОТ БРЕГАЛНИЧКИ ГОСПОДИН ИЛАРИОН

Sequence 01.Still003

Православните верници од Виница и Истибања од вчера имаат ново духовно седиште, после една деценија во изградба, комплетиран и осветен новиот храм посветен на “Св.првомаченик и архиѓакон Св.Стефан“. Вчера, на 11. 11. 2018 година, 24 – та Недела по Педесетница, преп. мч – чка Анастасија Римјанка, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на свештеници од кочанското и делчевското ... Повеќе »

КОЧАНИ ДОМАЌИН НА ДРЖАВНИОТ СЕМИНАР ВО РЕАЛНО АИКИДО

45757361_450175095510837_7778264486921633792_o

Викендов што измина Кочани беше домакин на државниот семинар во  Реално аикидо, кој се одржа во Спортската сала на ОУ Никола Карев. На семинарот присуствуваа аикидо клубови кои се соработници со Кочанскиот аикидо клуб Нико .   За придобивките од организирање на вакви семинаро од изјавите на аикидо мајсторите кои беа дел од семинарот. Домакинот на семинарот, тренерот на кочанскиот клуб ... Повеќе »

ПРОТЕСТ НА 14 НОЕМВРИ НАЈАВИЈА ЛИЦЕНЦИРАНИТЕ ТАКСИ КОМПАНИИ

Sequence 01.Still002

Проблемот со такси превозот во Општина Кочани и понатаму останува нерешлива енигма. И покрај тоа што пред извесно време беа воведени таксиметри како една од мерките за ставање ред во такси превозот на терен состојбите се хаотични. Имено од околу 170 таксисти, кои се занимаваат со превоз на патници само нешто повеке од 50 ги исполнуваат пропишаните норми. Пради ваквите ... Повеќе »

КОЈ СЕ ЗАКАНУВА СО СУДСКИ ПОСТАПКИ НА ТВ КОЧАНИ?

Sequence 01.Still001

На 07.11..2018 година, во 22:38 часот, на мејлот на ТВ Кочани пристигна порака од мејлот на ГФК Осогово, со следната содржина: „Поради ширење на невистина, етикетирање и пред се вашето непрофесионално однесување, со кое му наштетувате на функционирањето на клубот, приморани сме да реагираме и да бараме официјално извинување од вашата телевизија. Во ГФК Осогово Кочани има лице задолжено за ... Повеќе »