Започна Саемот на книгата во Кочани

DSC_0008

Во организација на Библиотеката „Искра“ во Кочани, од денеска, 5 ноември, е отворен тринаесеттиот Саем на книгата во Кочани.   - Годинава се претставуваат 15 домашни книгоиздавачки куќи со околу 1.300 наслови, од кои најголемиот број се нови изданија што се објавени меѓу двете саемски манифестации. Интересот кај читателите во изминативе години е голем, така што очекуваме да се повтори ... Повеќе »

Средношколска дебата „Општествениот систем денес, со неговите добри и лоши страни“

1 (1)

Во петокот, на 2 ноември, во просториите на СОУ „Љупчо Сантов“ се одржа јавна дебата на тема „Општествениот систем денес, со неговите добри и лоши страни“. Дебатата ја спроведуваа две групи ученици, по пемина во секоја од групите, претставници од трета година гимназиско образование, предводени од професорот по историја Мирче Стојков. Едниот тим ученици го бранеа ставот за денешното општествено ... Повеќе »

ВО СВЕТИ НИКОЛЕ РЕЗУЛТАТ ЗА РУБРИКАТА ВЕРУВАЛЕ ИЛИ НЕ, „ОВЧЕ ПОЛЕ“-„ОСОГОВО“ 3:0

Sequence 01.Still001

Осогово во неделата гостуваше во Свети Николе на дербито против екипата на Овче Поле, второпласирана на третолигашката табела-Исток. Но наместо да одиграат како фаворити, бидејќи се први на табелата, жолто-сините како подпросечна екипа, набрзина составена од анонимуси, одигра кукавички и без желба и знаење да се направи нешто повеќе, по што со трги гола во мрежата си заминаа кој од ... Повеќе »

Тешка сообраќајка во населба Оризари

Sequence 01.Still004

Синоќа во 20.15 часот на улица „Гоце Делчев“ во населба Оризари во Кочани се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „Ровер“ со кочански регистарски ознаки, управувано од 18-годишниот И.С. од Кочани и патничко возило „Сеат“ со кочански регистарски ознаки, управувано од 43-годишниот С.Н. од Кочани. Во незгодата со тешки телсни повреди се здобиле двајцата возачи и сопатникот во возилото „Сеат“, М.Н.(32) ... Повеќе »

Од Понеделник започнува Саемот на книгата

saem

Саемот на книгата кој секоја година се одржува во рамките на одбележувањето на месецот на книгата, ке започне во понеделник. Свеченото отворање на саемот е закажано за во 12 часот.Со завршувањето на самоет на книгата , на 10 ноември , завршуваат и активсностите за одбележување на месецот на книгата во кои се одржаа повеке културни активности, промоции и литературни читања Повеќе »

Литературниот клуб “Копнеж” организираше литературно читање во ОУ Малина Попиванова

sss

По повод месецот на книгата , членовите на ЛК Копнеж пред учениците од ОУ Малина Попиванова се претставија со свои лични пишани творби и пишани дела, а со тоа и го започнаа литературниот караван низ основните училишта.   Литературно читање ке се одржи и во останатите училишта, а покрај писателите, и учениците ке имааш можност да ги презентираат свиоте литературни ... Повеќе »

ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ ЗАДОВОЛНИ ОД РОДОТ, НО НЕ И ОД ОТКУПОТ

images

При неодамнешната посета на селото Новоселани, општина Чешиново-Облешево, во кое живеат педесетина жители, екипата на Телевизија Кочани наиде на двајца земјоделци кои се подготвуваа за на поле. Иако нивните ниви се на периферијата од најплодното Кочанско Поле, сепак велат дека се задоволни од просечните приноси кај оризот, но не и од откупот. Во изминатите години пробале да произведуваат од турските ... Повеќе »

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ИВИЦА ДИМИТРОВ ЈА ПРИМИ РЕКОРДЕРКАТА ВО МАРАТОН АДРИЈАНА ПОП АРСОВА

vinica

По извонредните успеси кои лани и годинава ги нанижа новата државна рекордерка во маратон, Адријана Поп Арсова, денеска градоначалникот Ивица Димитров организираше прием за неа во својот кабинет, на кој разговараа за нејзината кратка но успешна спортска кариера, како и за плановите. Попарсова која е прва маратонка што ја истрча патеката под до сега недостижните 30 минути, потекнува од виничкото ... Повеќе »