Спорт

ФК Осогово стигна до првата победа во првенството

Sequence 01.Still002

Фудбалерите на „Осогово“ ја забележаа првата победа во годинешното првенство, откако денес со головите на Паунов (2), Цветанов, Натков и Јаневски по 1 како гости го совладаа „Карбинци“ 5:2 (3:2). Во второто коло во главно победа на фаворитите. Од претендентите за највисок пласман изненадува поразот на „Беласица“ во Делчево, како и поразот на „Напредок Здравје“ на домашен терен од екипата ... Повеќе »

„БОМБА“ ОД НИОН: Работнички го менува Скендербег во ЛЕ!?

Uefa_Europa_League

УЕФА во наредните неколку дена ќе донесе одлука за Скендербег. Обвинувањата за местење на дуелите со Динамо Загреб се сериозни, а покрај Работнички во игра за местото во Групата „Х“ се екипите на Хајдук, Видеотон, Милсами… Албанскиот првак Скендербег од Корча е пред суспензија од УЕФА поради обвинувањата и доказите дека овој тим учествувал во местење на квалификацискиот дуел во ... Повеќе »

Крсте Крстев останува тренер на ФК Осогово, Влатко Јовановски негов помошник

Sequence 01.Still002

Крсте Крстев останува тренер на ФК Осгово, а во работата ќе му помага Влатко Јовановски. Тоа е главната одлука на раководството на клубот по проблематичната ситуација која нсатана по поразот од Овче Поле во првото коло на новото првенство во Третата фудбалска лига Исток.Во Фк Осогово објаснуваат дека вината за непријатниот пораз не е кај тренерот туку дека редица непредвидени ... Повеќе »

Успешен старт на двете женски екипи од Кочани и Оризари

Sequence 01.Still005

Успешен стар на женските екипи од Кочани и Оризари се најава дека општината останува центар на женскиот фудбал во Македонија. ЖФК Кочани само благодарение на искуството стигна до убедливи 3 спрема 0 против младата и полетна екипа на Топ гол од Битола, бидејќи гостинките можеа да им ги замрсат сметките, доколку искористеа една-две од неколкуте создадени стопроценттни шанси за гол. ... Повеќе »

Конечно прволигашки натпревар на Градскиот стадион “Никола Мантов”, Брегалница го пречекува Вардар

Sequence 01.Still002

По многу перипетии и задкулисни препукувања, дојде денот кога љубителите на фудбалот во Кочани ќе гледаат прволигашки фудбал. Иако во главна улога нема да биде Осогово,сепак кога е во прашање квалитетниот фудбал, тогаш за поклониците на најважната споредна работа на светот, уживањето не е намалено. Имено во Сабота на Градскиот стадион Никола Мантов во Кочани, штипска Брегалница ќе ја пречека ... Повеќе »

Пораз на ФК Осогово од ФК Работник од Лозово

Sequence 02.Still005

Иако до почетокот на првенството останува уште една седмица, играчите на „Осогово“ покажаа дека неспремни ќе ја започнат борбата за бодови. И на последниот натпревар како дел од подготовките кочанскиот третолигаш загуби, овој пат беше поразен на домашен терен од мошне добрата екипа на „Работник“ од Лозово со 2:3 (1:2). „Жетварите“ денес покажаа за нијанса подобра игра од претходните натпревари, ... Повеќе »