Спорт

ФК Осогово тим за големи дострели во текот на првенството

Sequence 01.Still002

Во фудбалот не победуваат секогаш подобрите. Фудбалската неправда неретко знаела да им го загорчи животот на навивачи и фудбалери на големи светски клубови. Затоа кога се губи натпревар од послаб или посреќен противник не е трагедија, бидејќи кога се има игра и квалитет, резултатите порано или подоцна ќе дојдат. Со играта што ја прикажаа против Брегалница Голак, Осогово ќе победува ... Повеќе »

Осогово загуби на свој терен од Брегалница Голак – Делчево

Sequence 01.Still002

Кога една екипа 90 минути ќе доминира на теренот и ќе создаде дузина шанси за гол, а на крај ќе загуби со гол во последната минута, тоа спортските стратези го квалификуваат како класична спортска неправда. Таква неправда му се случи на осогово на дербито протв Брегалница од Делчево, во натпреварот од Третото коло на Третата фудбалска лига Исток, кој вчера ... Повеќе »

Мартин Стојменов повторно на шампионските патеки

DSCN0075-759x500

По пауза од девет месеци, каратистот Мартин Стоименов повторно се врати на Шампионските патеки. Овој пат го освои првото место на државното првенство за кадети, јуниори до 21 година кое се одржа во Скопје. Тој на првенсствто се натпреваруваше во категоријата до 60 килограми јуниори до 21 година. Според Стојменов овој натпревар беше квалификациски, и истиот обезбедува учество на престојното ... Повеќе »

Таленти има но нема стратегија за нив

54826-makedonija-posramena-luksemburg-od-edna-shansa-ne-pobedi-vo-92-minuta

Ако во временски период од само два дена ја гелдате очајната репрезентација на Македонија во поразот против аутсајдерот Луксемгург, и фудбалското знаење и талент на младите фудбалери на Вардар, Кочани, Слога и Саса, сигурно ќе се запрашате дали едните и другите се од иста држава. Мајсториите кои пред малубројната публика на Никола Мантов ги покажаа надежите од Скопје, Виница, Кочани ... Повеќе »

Спортсаката сала во ОУ “Никола Карев” со нови спортски корисници

Sequence 01.Still003

Со почетокот на учебната година се менува и распоредот на користење на вечерните термини во спортската сала на ОУ Никола Карев во Кочани. Таа ќе се користи за други спортови, односно за тренинзи на новоформираните клубови од подзаборавените спортови во Општината. Повеќе »

ФК Вардар го освои традиционалниот турнир кој го организира ФК Кочани

P3840287-759x500

По повод 7-ми Септември, Денот на ослободувањето на Кочани и 8-ми Септември, Независноста на Република Македонија, во организација на ФК „Кочани“ на стадионот „Никола Мантов“ се одржа 10-тиот јубилеен фудбалски турнир за пионери, генерација 2001 и 2002 година. Турнирот за отворен го прогласи Градоначалникот на Општина Кочани Ратко Димитровски по кое започнаа полуфиналните натпревари. Во првиот натпревар „Кочани“ ја совлада ... Повеќе »