Спорт

Кочанчани викендов ќе уживаат во прволигашки натпревар, Осогово и Слога 1934 госуваат

Sequence 01.Still001

Престојниот викенд, во рамките на 17 коло, Осогово гостува во Штип, каде без резултатска оптовареност, ќе ги одмере силите со екипата на Баби. Жолто сините се подобра екипа од штипјани во овој момент, меѓутоа кога се игра на нивни  терен, тогаш не секогаш победува подобриот. Како и да е , Осогово нема што да загуби од ова гостување, напротив евентуалното ... Повеќе »

Пинг-понгарот Васе Стоименовски од клубот “Вин-спин“ Виница добитник на стипендија од Агенцијата за млади и спорт

DSCN9653

Основецот Васе Стоименовски е првиот пинг-понгар од Виница кој ќе биде стипендиран од страна на Агенцијата за млади и спорт. Повеќекратните резултати на државните првенства во Македонија му обезбедија и пласман на Балканско Првенство во Црна Гора. “Васе Стоименовски со второто место на Државното поединечно првенство во Куманово кое се оддржа кон крајот на март, обезбеди членсво во Македонската репрезентација ... Повеќе »

ГФК “Осогово” со бод се врати од Свети Николе

Sequence 01.Still001

Во првиот пролетен натпревар од првенството на Третата фудбалска лига – Исток, Осогово на гости кај традиционално незгодното Овче Поле одигра нерешено 2 спрема 2, полувреме 1 спрема 2. Домаќините поведоа уште на отворањето на натпреварот, но тој гол како да ги разбуди фудбалерите на Осогово, кои заиграа комбинаторно и организирано.Таквата игра даде резултат во 19 минута, кога Тоше Манов ... Повеќе »

Шкендија убедливо ја порази Штипска Брегалница со резултат 3 : 0

Sequence 01.Still001

Убедлива и ефикасна игра прикажаа екипата на Шкендија која во Кочани ја совлада Штипска Брегалница со виоски 3 спрема 0. Штипјани само на почетокот на натпреварот покажаа заби, и создадоа една зрела прилика која не ја искористија. Во второто полувреме откако ги одмерија силите на противникот, фудбалерите на Шкендија се растрчаа по теренот, заиграа поорганизирано и од пенал стигнаа до ... Повеќе »

ЖФК Кочани минимално славеше победа над Конзули од Битола

Sequence 01.Still001

Депримирани од поразот против Драгон, фудбалерките на ЖФК Кочани без поголема мотивазција влегоа во дуелот со Конзули од Битола и веројатно беше причина за скромната победа изразена со само два гола разлика. Кочанки уште во првото полувреме можеа да им ја наполнат мрежата на битолчанки, но трипати гредата им беше сојузник на гостинките. Освен тоа домаќинките во пет-шест наврати промашуваа ... Повеќе »

Меморијален турнир “Андонов-Колев” по 19-ти пат се одржа во Кочани

Sequence 01.Still002

Традиционалниот меморијален турнир во борење слободен стил “Андонов-Колев” годинава се одржа по 19 – ти пат. На овој Меморијален турнир настапија 30-тина борачи од 6 клубови во Македонија. Меѓу присутните во салата беа и членовите на семејствата на Димитар Колев и Ангел Андонов. Инаку за најдобар техничар на турнирот беше прогласен Минир Реџепи од екипата на Боречки Клуб “Лирија”, а ... Повеќе »