Спорт

Велигденски турнир во кошарка

624712

Во саботата во спортската сала на ОУ Никола Карев по повод големиот христијански празник Велигден се одржа велигденскиот турнир во кошарка и баскет 2014. На турнирот учествуваа четири кошаркарски екипи од општината на кои настапија кошаркати на возрасто до 14 години. Победник на турнирот е екипата на Баскет Дино која ја совлада екипата на Атекс со резултат од 43/25. За ... Повеќе »

Спортски натпревари како дел од програмата за одбележување на денот на ромите

Romi_sport

Како дел од планираните активности за одбележувањето на 8 април Светскиот ден на Ромите денеска на игралиштето во СОУ Љупчо Сантов се одржаа спортски натпревари со учениците од сите основни училишта од општината. Со оваа активност претставниците од невладините организации за грижа на Ромите продолжуваат со одбележувањето на светскиот ден на ромите. Утре во СОУ Љупчо Сантов во 19 часот ... Повеќе »

Женскиот фудбал и Футсалот се вивнаа највисоко

hqdefault

Локалното дерби за шампионската титула на Македонија, помеѓу ЖФК Кочани и ЖФК Младост Иднина, и двојниот успех на КМФ Кочани во втората футсал лига и Купот, ги вивнаа женскиот и малиот фудбал до неочекувани височини. Сакал некој да признае или не, Кочани годинава е центар на женскиот фудбал а најавува високи дострели и во футсалот. Сето тоа е плод на ... Повеќе »

ЖФК Кочани Шампиони во 1-МФЛ – Жени

hqdefault

ЖФК Кочани денеска славеше убедлива победа со резултат 3 спрема 0 врз најсериозниот конкурент во борба за Шампионската титула ЖФК Младост Иднина С. Во првото полувреме гостинките од Оризари прикажаа одлична игра имаа и свои шанси но не ги искористија, за да во вториот дел од натпреварот домаќинките преку Салихи која постигна два и еден Вики Спировска стигнаа до големата ... Повеќе »