Спорт

Крсте Крстев од денеска е тренер на Ф.К “Плачковица” од Радовиш

Sequence 01.Still001

Кочанскиот фудбалски стручнак Крсте КРстев од денеска е тренер на Третолигашот Плачковица од Радовиш. Крстев се договорил со управата на радовишани да го води клубот во наредната фудбалска сезона, со амбиции да обезбеди пласман за влез во втората лига. Од телефонскиот разговорот со Крстев дознаваме дека покрај финансиските услови, причина да ја прифати тренерската улога во Плачковица били и извонредните ... Повеќе »

Презентиран проектот “Спортот и семејните вредности”

Sequence 01.Still003

Со цел да се развие спортот кај младите и да се стимулираат помладите генерации слободното време повеке да го користат за спорт и спортски активности, Агенцијата за млади и спорт во соработка со општина Кочани и основните училишта денеска организираше едукативно забавен настан преку кои беше презентиран проектот „Спортот и семејните вредности„ на кој учениците се натпреваруваа во неколку спортски ... Повеќе »

Академија Пандев со пресврт стигна до првата победа од двата дуела против Гоблен Јуниор

Sequence 01.Still004

Фудбалерите на Академија Пандев го направија првиот голем чекор кон пласман во втората фудбалска лига на македонија, откако вчера попладне со 2:1 ја совладаа екипата на Гоблен Јуниор од Куманово. Нивната мотивираност дојде до израз откако нан трибините се појави и македонската фудбалска икона Горан Пандев. Натпреварот беше крајно неизвесен и тензичен, со многу прекини и расправии помеѓу фудбалерите од ... Повеќе »

Академија Пандев – Гоблен Јуниор ќе го играт бараж натпреварот во Кочани

Sequence 01.Still001

Само што стивнаа возбудувањата во третолигашката конкуренција, во која Осогово ја заврши со победа, и во првата лига, во која Брегалница се одомаќини во Кочани, љубителите на фудбалот ги очекува нов предизвик. Фудбалската Федерација на Македонија одлучи бараж натпреварот за пополнување на Втората лига, помеѓу Академија Пандев и Гоблен Јуниор од Куманово да се игра на градскиот стадион Никола Мантов ... Повеќе »

Во недела во Виница ќе се прогласува ракометниот шампион на Македонија во пионерска конкуренција

Sequence 01.Still001

Виница во недела ќе биде домаќин на 4-те најдобри екипи во ракомет во пионерската машка лига. Ракометниот клуб “Торо Спорт“ од Виница  со остварени 11 победи и 337 голови се пласираше во 4-те најдобри екипи во машка конкуренција до 16 години. Токму затоа завршниот турнир за шампион,  Ракометната Федерација на Македонија го организира во Виница,  во Спортската Сала “Капетан Кирчо ... Повеќе »

Сублименти “Хулк” организираше бесплатни здраствени прегледи

Sequence 01.Still001

Во организација на “Сублименти хулк” специјанла продавница за сублименти во исхраната на ораганизмот, во Саботата се организираше бесплатен преглед на организмот. Бесплатниот преглед на организмот за кочанчани е нешто ново, и пробуди голем интерес кај граѓаните. На прегледот беа прегледани повеќе од 50 граѓани, меѓу кои професионални спортисти, и други. Спроведен од специјален апарат за мерење на витаминско-минерална состојба на ... Повеќе »