Спорт

Положување појас на Пресвета Богородица: Еве што се прави денеска

bogorodicauykm67i67i6ikt630x392

Поради чудото што се случило кога овој појас на Пресвета Богородица ја излекувал царицата Зоја, сопругата на царот Лаф Филозоф, определен е овој празник, кој нашол место и во нашата традиција. Празникот Положување појас на Пресвета Богородица или Богородичин појас се празнува во спомен на денот кога Богородица прв пат се опашала. Меѓу облеката останата од Пресвета Богородица бил и ... Повеќе »

ГФК Осогово го пречекува Работник од Лозово, Слога 1934 во Пехчево против Кит Го

ff

Синоќа во Кочани секретарот на третата лига Исток одржа состанок сп комесарите за безбедност на клубовите и преставници на МВР. При што се разговараше за безбедносните мерки кои треба да бидат применети околу организацијата на натпреварите и прописите кои треба да бидат регулирани на средбите. На првиот состанок се надоврза вториот со претавници на клубовите кои ќе партиципираат во Третата  ... Повеќе »

Ревијален натпревар помеѓу ФК Осогово и Генерацијата која во 1996 година го освои Купот на Македонија

Sequence 01.Still002

Успесите на спортисти поединци или клубови колку се убави кога се постигнуваат, се чини добиваат на вредност како времето заминува. Таков е впечатокот од собирот на некогашните младинци на Осогово, кои во 1996 година триумфираа во Купот на Македонија, победувајќи ја Саса од Македонска Каменица со 2 спрема 0.Токму тој голем успех на кочанскиот фудбал беше повод на 19 Август, ... Повеќе »

ИН Мемориам за Ристо Георгиев – Пирката

piorka

По кратко боледување во Кочани почина Ристо Георгиев,Пирката,еден од основополжниците на Кочанското борење,и основач на Боречкиот клуб Спартак.погребот е извршен денеска на градските гробишта во Кочани ОФФТОН: По кратко боледување вчера во Кочани во 74-та година од животот почина Ристо Горгиев,Пирката,еден од основоположните на борењето во Кочани и основач на Боречкиот клуб Спартак.Во шеесетите години на минатиот век во состав ... Повеќе »

Заврши Павловденскиот турнир во ракомет

Sequence 01.Still001

Ракометниот клуб “Торо спорт“ со два златни пехари на првиот Павловденски турнир на кој учествуваа екипи од Куманово, Прилеп, Македонска Каменица и Кавадарци. Прво место во машка конкуренција освои генерацијата 2000/01, а најдобар играч беше прогласен Димитар Михајлов, најдобар голман Матеј Костов. Во женска конкуренција победи екипата на “Торо спорт“ од генерацијата 2003/04 при што тука за најиграч беше прогласена ... Повеќе »

Заврши првото коло од Илинденските спортски игри, Утре започнува второто

Sequence 01.Still005

Учесниците на Фудбалскиот турнир на Илинденските спортски игри во првото коло по групи, пракажаа интересен и неизвесен фудбал, постигнувајќи во просек по четири гола по натпревар. Највисока победа извојува екипата на Теранци која му ја наполни мрежата на Малеш, постигнувајќи 8 гола. Единствено дуелот помеѓу Караорман и Спанчево заврши без голови. Во првото коло се постигнати следните резултати: Во Првата ... Повеќе »