Политика

Убедливо водство на кандидатот од Вмро-Дпмне Ѓорге Иванов во четирите општини во Кочанската котлина

izbori

Привиот круг од претседателските избори му донесе убедливи победи на кандидатот за претседател од Вмро-Дпмне Ѓорге Иванов во четирите Општини од Кочанската котлина. Повеќе »

Во Општина Виница 58% го искористиле правото на глас во првиот круг

vinica

Во мирна, фер и демократска атмосфера без никакви нерегуралности 58,8% од граѓаните на Виница го искористиле правото на глас во првиот круг од претседателските избори. Според изборните резултати Виничани го ставија кандидатот за претседател од владеачката партија Вмро – Дпмне Ѓорге Иванов во убедливо водство пред Стево Пендаровски од редовите на СДСМ Повеќе »

Прес на кандидатот за пратеник од редовите на Вмро – Дпмне Иван Иванов

pres-VMRO---DPMNE

Кандидатот за пратеник од ВМРО ДПМНЕ за Кочани, Иван Иванов денеска на прес конференција се заблагодари на граѓаните од општината за дадената поддршка на претседателските избори што се одржаа вчера. Од ВМРО ДПМНЕ се засоволни од постигнатиот резултат и дека во Македонија и Кочани се одржаа фер и демократски избори на кој во првиот круг од изборите најмногу гласови освои ... Повеќе »

Водство на Ѓорге Иванов во Кочани со разлика над 2000 гласови

10172828_740103822697094_1845540129_n

Според првичните неофицијални резултати добиени од центрите не ВМРО ДПМНЕ и СДСМ, кандидатот за Претседател од ВМРО ДПМНЕ и коалицијата, Ѓорге Иванов извојува победа во Кочани. Од запишаните 32.697 гласачи своето избирачко право го оствариле 20.675 или 63,23%, од кои за Ѓорге Иванов гласале 10.753, за Стево Пендаровски 8.472, за Зоран Поповски 679 и за Иљаз Халими 92. Неважечки се ... Повеќе »

Никола Тодоров ги посети жителите од Кочанскиот регион

620742

Носителот во изборната единица бр 3.од редовите на владеачката Вмро – Дпмне денеска ги посети граѓаните од кочанскиот регион. Исто така Тодоров се сретна и со студентите, пензионерите и бизнисмените од Кочани. Повеќе »