Култура

НА 2. АПРИЛ ФЕСТИВАЛ НА ДЕЦАТА, КНИГИТЕ И МУЗИКАТА ВО „ИСКРА“

28.03.2018 g. - ЈОУ Библиотека „ИСКРА“ – Кочани, на 02.Април ќе го реализира проектот „Славење на меѓународниот ден на литературата за деца, Другарувањето со книгите ни е песна – Фестивал на децата, книгите и музиката.“          Според агендата, за во10.00 ч. Е предвидена литературна средба со авторот Васил Мукаетов, во просториите на библиотеката, потоа е ликовната работилница на илустраторот Ивица Спасовски, ... Повеќе »

Гудачкиот квартет Вива стринг со свој концерт во Кочани

Sequence 01.Still001

Во рамките на манифестацијата „Топол културен бран“ во Центарот за култура „Бели мугри“ во Кочани концерт одржа гудачкиот квартет „Вива стрингс“ од Скопје. Класичниот камерен состав од две виолини, виола и виолончело се појави со несекојдневен репертоар исполнувајќи популарни музички теми од Мајкл Џексон, Мадона, Ерик Клептон, АББА, Елтон Џон, Стинг, Роби Вилијамс, Боб Марли и др. Аранжманите на композициите ... Повеќе »

Петровденските конаци по 9 – ти пат ќе се одржат во Кочани, Започнуваат од 1 – ви а ќе траат до 12 – ти Јули

Sequence 01.Still001

Националната установа Центар за култура „Белки мугри“ од Кочани  годинава од 1 до 12 јули ке ја реализира  меѓународната културна манифестација „Петровдеенски конаци 2015“ на која ке настапат бројни уметници од земјата и странство.   -Манифестацијата започнува на 1 јули со музичкиот перформанс под наслов „Музиката моја животна приказна“ на која ке настапи музичарот од светски глас, кочанецот  Неат Велиов ... Повеќе »

Промовирана книгата на Бобан Богатиновски

Sequence 01.Still001

Во Јабвната општинска устанбова Библиотека искра во Кочани беше промовиран најновиот роман на Бобан Богатиновски,писател од Куманово. Промотор на книгата беше жаклина филипова Свеќаровска,проифесор по македопнски јазик и литератрура во средното општинско училиште Гошо Викентиев во кочани.   Повеќе »

Изложба на карикатури во Кочани

Sequence 01.Still002

Во изложбениот салон на Националната установа Центар за култура Бели мугри во Кочани синоќа беше отворена мегунмародна изложба на карикатури од минатогодишниот фестивал на хумор и сатира ин Виница веритас.Организатор и домакин на фестивалот беше Домот на културата Тошо Арсов,со финансиска подршка на општина Виница и Министерството за култура на република Македонија. Изложбата на најуспешните карикатуиру од Ин виница вериотас ... Повеќе »

Ликовната колонија Лесново 2014 преставена и во Кочани

kiro za izlozba u kinoto.Still001

Во изложбениот салон фоаје на националната установа Центар за култура Бели Мугри во Кочани е отворена изложба на дела создавани на меѓународната ликовна колонија Лесново 2014 кај Лесново. Организаторот и домаќин на колонијата која се одржува по 23-ти пат е Домот на културата Злетовски рудар од Пробиштип. Повеќе »