Занимливости

Велосипедско дефиле низ улиците на градот Кочани

Sequence 01.Still002

Како завршен дел од спроведување на активностите за одбележување на неделата на велосипедистите основните училишта од општината во соработка со ПС и Советот за безбедност во сообракајот денеска се одржа велосипедско дефиле на кое учествуваа учениците од основните училиште како и граѓани кои доброволно сакаа да се вклучат во дефилето. Повеќе »

Ново изненадување од „Икс-фактор“, гледачите сѐ поразочарани

X-Faktor_Hungary

Продукцијата која стои позади проектот „Икс-фактор“ во оваа втора сезона направи неколку големи отстапки од правилата на шоуто, а вчера уште еднаш ги изненади гласачите. Откако пред една недела, наместо само еден натпреварувач, врати четворица испаднати кандидати во финалето, вчера се одлучи да даде шанса на уште една кандидатка. Следната недела на настапите во живо ќе се натпреварува и Даниела ... Повеќе »

Сите му се смееја, а тој стана светски хит – Ова Ромче има над 2 милиони прегледи на YouTube

romwiggle

Младото Ромче што извртено го пееше светскиот хит „Wiggle“ и самиот постигна неверојатна слава со над 2 милиони прегледи на ЈуТјуб. Иако не го изговара точно зборовите од оваа песна, сепак младото момче покажува дека знае да рапува и има осет за ритам. Еве ја неговата урнебесна интерпретација по која стекна светска слава: Повеќе »

Во Центро бизнис одржана традиционалната “Музичка вечер”

Sequence 01.Still004

Вчеравечер во хотелот Центробизнис се одржа традиционалната музичка вечер на која се собраа музичари од Кочани, Виница, Берово, Делчево и Македонска Каменица. Вака заедничка средба се организира со цел да се сретнат музичарите и да ги разменат искуствата во период од една година. Организароти на овогодишната манифестација се Унико бенд од Виница. Кралот на дувачки инструменти Ферус Мустафов како и ... Повеќе »

Општина Чешиново-Облешево ја организира Априлијадата 2015

Sequence 01.Still003

Бројни маски со јунаците од детските цртани филмови, принцови, принцези, самовили, спортисти, манекенки, беа составен дел од денешното празнување на 1 април денот на шегата во општина Чешиново Облешево.Главниот дел од манифестацијата се одржа во паркот во Облешево. Повеќе »