Занимливости

Почина Дон Диего Марадона

don-diego500

Таткото на легендарниот аргентински фудбалер Диего Марадона почина денес на 87 години во Буенос Аирес по здравствените респираторни проблеми и проблеми со срцето. -Ги замолувам луѓето во Аргентина да се молат за мојот татко бидејќи се наоѓа на вратата на смртта, вели фудбалската легенда по смртта на неговиот татко Дон Диего Марадона.  Марадона се врати во Буенос Аирес, сакајќи да ... Повеќе »

По кратко боледување почина Благој Зашев, член на легендарната група “Трискот”

Sequence 01.Still002

По кратко боледување во 57- та година од животот почина Благој Зашев, музичар од Кочани кој долги години беше плен на легендарната кочанска музичка група Троскот,со која реализираше бројни концерти во општината,регионот и во државата. Благој Зашев заедно со браќата Ванчо и Љупчо Теодосиеви,Момчило Хаџипаинов,и неколкумина други музичари беше постојан член на групата Троскот,со ко реализирашпе и неколку снимки за ... Повеќе »

За два дена Два вредни договори, Кочани ќе добие 10 – асфалтирани улици и лед осветлување

Sequence 01.Still001

Годинава со само еден проект граѓаните на Кочани и Оризари ќе добијат 4 километри асфалтирани и комплетно уредени улици, а со друг проект ќе ја почувствуваат привилегијата на најдобро осветлен град во државата. За два дена градоначалникот Ратко Димитровски потпиша два исклучително вредни договори кои суштински ќе ги променат состојбите во овие два инфраструктурни проекта. Нивната вредност која изнесува близу ... Повеќе »

Кој колку заработува и троши во Европа?

Sequence 01.Still004

Еден од начините да се определи економската моќ на граѓаните се издатоците за горива за автомобилите од аспект на тоа на кој просечен македонец, словенец или европеец колку пари му требаат за да го наполни резерварот на својот миленик на четири тркала. Комбинирајќи со бројки и споредби, аналитичарите деновиве пресметаа дека Македонецот треба да работи три дена за да го ... Повеќе »

Отворена Летната дискотека и Рибен ресторан

Sequence 01.Still002

Кочанчани ова лето ке уживаат во прекрасниот амбиент на новиот рибен ресторан кој е во склоп на Аква центар кај градскиот базен. Опремен по најсовремени стандарди ресторанот има капацитет од 300 гости кои ке можат да уживаат во специјалитетите од риба и морски плодови . Синока во присустви на гости бизнисмени и стопанственици и партнери на компанијата Мес Мон свечено ... Повеќе »

Завршен концерт на балетското студио „Принцези“

Sequence 01.Still003

Во саботата во мултукулчтурниот центар во Кочани пред поголем број родителки и блиски од семејствата,младите членови на школата за балет го одржаа својот завршен концерт.Имено годинава како пилот прокет во сосатав на Здружението за фолклор и кулотура работеше Здружението „Принцеза“ кое годишната работа ја презентираше пред јавноста. Повеќе »