Занимливости

Уличниот фестивал Баскер фест и во Чешиново-Облешево

baskerfest

Баскер фест е интернационален , мултикултурен уличен фестивал во кој учествуваа над 150 артисти кои ја забавуваат публиката насекаде во Македонија. Денеска тие беа меѓу жителите од општина Чешиново – Облешево кои беа дел од возбудливите акробатски жонглерски пиротехнички музички и театарски изведби. Во соработка со општината, Баскер фест 2014 за прв пат беа гости во Чешиново – Облешево. На ... Повеќе »

Што стои зад поскапувањето на еврото?

evri-novac-1384727745-398815-564x272

Еврото покажува тврдоглавост и покрај тоа што Европската централна банка прави огромни напори да ја пробие дефлацијата, останува стабилен и дури поскапува. Ова сигурно изненади многумина, иако според некои аналитичари, ситуацијата нема да се промени наскоро, пишува CNBC. Непосредно по одлуките на ЕЦБ еврото потона до најниско ниво од февруари наспроти доларот- 1,3505, но потоа дојде до брзо опоравување и ... Повеќе »

Шокантно: Ова биле последните зборови на Тупак!

index

Од 1996. година кога легендарниот рапер Тупак Шакур бил убиен во Лас Вегас, се појавиле многу теории на заговор во врска со неговата смрт, но сега барем една мистерија е решена – пред да падне во кома од која не се разбуди, познатиот музичар на полицаецот кој се обидувал да му помогне наводно му кажал: “E*и се!”. Крис Керол, полицаецот ... Повеќе »

Априлијада за денот на шегата

indsex

Општина Кочани секоја година за први април организира априлијада на која учествуваат сите ученици од петто до осмо одделение како и најмалите дечиња од градинките во општината. Оваа година агендата на априлијадата ке биде поразлична од претходните. Инаку 1 април е ден на шегата и на тој ден низ улиците во центарот на Кочани ке можат да се видат многу ... Повеќе »