Занимливости

Ова се најдобрите универзитети во светот

20140716-ova-se-najdobrite-univerziteti-vo-svetot-m

Харвард Универзитетот е најдобриот универзитет во светот, вели новата листа направена од Центарот за рангирање на универзитетите во светот.CWUR (Center for World University Rankings) го рангира Харвард во топ седумте од вкупно осум критериуми, вклучувајќи го и квалитетот на образованието, алумни вработувањето и влијанието. Харвард се најде на второто место на патент листата на CWUR, додека Масачусетс Институтот за технологија ... Повеќе »

Пивото е добро за губење на вишокот килограми!?

download2

Ова ќе ги израдува љубителите на пиво, најновото истражување вели дека ако го конзумирате ќе ги намалите килограмите. Во прилог на тоа зборуваат резултатите од истражувањето на италијанските експерти од 2011 година, кои откриле дека “умерените пивопии” имаат дури 42% помали шанси да заболат од срцеви заболувања. Исто така, пола литро пиво на ден може да го намали ризикот од ... Повеќе »

На 104 години – Почина највозрасниот кочанец

velickov1

Вчера почина најстариот жител на Општина Кочани. Тодор Величков – Соколарецот е роден на 01.02.1910 г. во село Соколарци, а од 17 годишна возраст живее во Кочани, каде всушност го поминува и остатокот од својот живот. До смртта… која го затече на 104 годишна возраст Тодор Величков живеел во Кочани на улицата Раде Кратовче бр.80. Посмртните останки на највозрасниот жител ... Повеќе »

Ке дозволиме ли проституцијата да се легализира ?

REKLAMI BLOK 2 .Still004

Можете ли да го замислете Кочани во кој сексот, дрогата и шверцот се легални и практично за одредена сума на пари да добиете што ке посакате. Можеби за ова прашање од аспкет на купувачите и не е толку загрижувачко доколку не се земе во предвид кој се може да ги организира овие работи Повеќе »

Отворено советувалиште против пушење на цигари

cigari

На одлука на Министерството за здравство на Р. М , во соработка со Центарот за јавно здравје од денеска започна да работи советувалиште за одвикнување од пушење на цигари, како најголеми предизвикувачи на посериозни болести. Ова е со цел да се намали бројката на пушачите. Вакви советувалишта од денес започнаа со работа во сите градонви во државата. Советувалиштето ке биде ... Повеќе »