Занимливости

Доналд Трамп нов претседател на САД

15000680_337414116625077_8706247118983885541_o

Доналд Трамп беше избран за 45. претседател на САД. Со победата во Висконсин тој доби повеќе од 270 гласови во Изборниот колегиум, кои се потребни за победа. Кандидатот на Републиканската партија се обрати од својот изборен штаб во Њујорк изразувајќи благодарност за поддршката и довербата што ја добил. Тој истакна дека кандидатот на демократите Хилари Клинтон му ја честитала победата. ... Повеќе »

Заврши Aqva Summer Festival, Кочанчани задоволни од понуденото

Sequence 01.Still003

Повеќе од 58 часа траеше Aqva Summer Festival во Кочани. Викендот што помина, во Аква Центарот за прв пат се случуваше фестивал од ваков вид. Многу диџеи, и домашни и странски, со своите сетови поминаа на подиумот и ја забавуваа публиката. Она што можеше да се забележи е дека имаше посетители од целата држава и од сите генерации. Програмата која ... Повеќе »

Од продавач во бутик, до главен играч на Вест Хем

pajet-500

Доколку во 2005-та години сте биле во еден од бутиците во Нант, можеби сте биле услужени од едно од најдобрите засилувања во Премиер лигата оваа сезона. Дмитри Паје (28) е најдобриот играч на Вест Хем оваа сезона. Славен Билиќ го донесе од Марсеј за 15 милиони евра. Паје со два гола го сруши Њукасл во понеделникот, а секој нареден меч ... Повеќе »

Apple денеска ги претставува iPhone 6S и 6S Plus

maxresdefault

Пристигна денот кога фановите на Apple, со нетрение го очекуваат Тим Кук, кој најпосле ќе ги претстави долгоочекуваните нови модели на iPhone. Гласините говорат дека можеме да се надеваме и на уште неколку новитети како надградена верзија на Apple TV и голем iPad. Kaко и претходните S модели на телефоните на компнијата, така и дизајнот на iPhone 6S i 6S ... Повеќе »

Матурските традиции низ светот

20150819-maturskite-tradicii-niz-svetot-m

Прославата за крајот на средното образование секаде вклучува голема забава со музика и танц, но пред тоа, средношколците го означуваат моментот со јавни церемонии. Се чини дека секоја култура има уникатен начин на кој ја слави матурата Така, во Јапонија средношколците прославуваат со пеење и марш пред училиштето. Тие се облечени во своите училишни униформи и церемонијата трае приближно еден ... Повеќе »

Во Калифорнија латиноамериканците станаа побројна нација

index

Во американската сојузна држава Калифорнија латиноамериканците станаа побројни од белците, соопштија американските медиуми. Според податоците на американската служба за пребројување на населението, извршено на крајот на јуни, луѓето од латиноамериканско потекло некаде од првата половина на 2014 година ги претекнаа белите Калифорнијци според нивната бројност.   На 1 јули 2014 година во државата живееле околу 15 милиони латиноамериканци и околу ... Повеќе »