Вести

ЌЕ СТАРТУВА ЛИ ЗАЖИВУВАЊЕТО НА БАЊОЛОГИЈАТА ВО КОЧАНСКАТА КОТЛИНА ВО 2019 ГОДИНА

DSC_9514

Пропуштените две децении во кои Кочани и регионот немаат Бања, иако имаат геотермални извори меѓу најбогатите на Балканот, се повеќе ја наметнуваат потребата од развој на овој во светот се попрофитабилен туризам. Градоначалникот на Општина Кочани, Николчо Илијев цели на силен инвеститор, кој би изградил современ и комплексен спа центар според врвни стандарди, кој би го сврстил градот меѓу најелитните ... Повеќе »

Божиќна честитка од градоначалникот Николчо Илијев

DSC_0004

Почитувани сограѓани, Во пресрет на еден од најрадосните празници, дозволете ми од мое лично име и од името на општинската администрација да Ви го честитам големиот христијански празник Раѓањето Христово – Божик, и да Ви посакам празничните денови да ги поминете во добро здравје, радост и среќа. Празникот нека внесе мир и спокојство во срцата, добрината секогаш да биде во ... Повеќе »

Полициските службеници од Кочани со превентивни мерки за новогодишните и божиќните празници

DSC_0124

Работно, со зголемен број служби и патроли ангажирани во текот на новогодишните празнувања, со засилена превентива – вака Полициската станица од Кочани беше организирана изминативе неколку денови. Со таква динамика ќе продолжат работните активности и за време на божиќните празници – соопшти командирот на ПС – Кочани, Горан Јакимовски при денешната средба со градоначалникот на Општина Кочани, Николчо Илијев. Празниците, ... Повеќе »

Со почетокот на Новата година започна да се применува и новиот закон според кој една лиценца важи за една тезга на зелените пазари

Sequence 01.Still001

Како ќе профункционираат новите законски решенија ќе се види деновиве, кога ќе започне практичната примена на истите. Но едно е сигурно дека попатно ќе произлезат редица проблеми кои ќе треба тековно да се решаваат. Бидејќи логично е да се очекува одредени трговци да се обидат да ги закупат најатрактивните тезги и евентуално да ги реиздаваат за повисоки цени.                                              Инаку ... Повеќе »

Општата болница во Кочани доби ендоскоп

8195be3701ff66d5dd52c9d8445f67a0_w790

Гинеколошкото одделение на Општата болница со проширена дејност од Кочани доби опрема за ендоскопски прегледи што ја донираше локалниот бизнис сектор.   Вредноста на донацијата е 2,7 милиони денари, а станува збор за адаптабилна опрема на чие инсталирање ќе се работи во наредните денови и се очекува за краток период да биде ставена во употреба.   -Наша цел е во ... Повеќе »

ПРЕСС НА ОО -СДСМ КОЧАНИ

7e2a7bc6de8db5ab73702ead54a99edc_XL

Почитувани медиуми, почитувани сограѓани, На самиот крај на оваа календарска годинапреку ова обраќање сакаме да потсетиме на дел од проектите реализирани од страна на локалната самоуправа но исто така и проекти подржани и реализирани од страна на централната власт. Во изминатиот период од преземањето на локалната власт во Кочани и поддршката На Николчо Илијев како кандидатза градоначалник, горди сме за ... Повеќе »