Вести

Православните христијани го празнуваат ” Духовден”

REKLAMI BLOK 2 .Still004

Духовден или дуовден е христијански празник во Македонија. И е еден од најрадосните и најсветли празници во православието во кој се слави слегувањето на Светиот Дух врз апостолите на педесеттиот ден од Христовото Воскресение. Од православниот црковен храм Св.великомаченик Георгиј еве што велат за овој празник. Кај народот се вели дека на овој ден не е дозволено да младенци да ... Повеќе »

Демнеат опасности од крлежи

krlez

Сезоната на убаво време значи и опасност од убоди од одредени инсектикои излегуваат во овој период од когината. Опасност се шири од појава на крлежи кои се преносители на повеке бактерии и предизвикуваат тешки невролошки заболувања познати како лајмска болест. Од општа болница Кочани не излегоа со детални информации за тоа колкку се застапеи овие инсекти кај нас не излегоа ... Повеќе »

Започнаа екстерните тестирања и во Кочани

testiranje

Од денеска започна полагањето на екстерното тестирање во основните и средните училишта во државата. Ке се полага по сите предмети вклучени во наставата , а прашањата за екстерното беа објавени на почетокот на месец мај а предметите по кои ке полагаат учениците три дена пред започнувањето на екстерното. Во СОУ Љупчо Сантов во Кочани првиот ден од екстерното помина во ... Повеќе »

Две први места на државниот натпревар по млади иноватори и техничари

ucenici

На државниот натпревар по млади иноватори и техничари кој се одржа на 31 мај во Скопје одличен успех постигнаа основците од училиштата од Кочани . Ученичката Ивана Глигоровска од осмо одделение од ОУ Малина Поп Иванова и ученикот Горјан Илијевски од ОУ Крсте П. Мисирков освоија прво место. Ивана Глигоровска се натпреваруваше во дисциплината дизајн а нејзина задача беше да ... Повеќе »

Гран – при наградата за претставата “Домот на Бернарда Алба”

daf

Домот на Бернарда Алба е добитнок на гран при наградата на овогодишното издание на драмскиот аматерски фестива. Во конкуренција од 14 претстави во саботата жирито во состав Сашко Насев драматург, Силвија Стојановска глумица и Љупчо Георгиевски режисер ја донесоа одлуката оваа награда да припадне на кочанските аматери од ЦК Бели Мугри од Кочани. Режисер на претставата е Кристина Атанасова Арсова ... Повеќе »