Вести

СЕ КРПАТ УДАРНИТЕ ДУПКИ НА КОЧАНСКИТЕ УЛИЦИ

20180724_084532

24.07.2018 -Деновиве градежна механизација работи на пополнување на ударните дупки на улиците во градот и населените места. – Досега се извршени корекции на асфалтните дефекти на улиците „Ѓорче Петров“ и „Бел камен“. Следуваат работите на „Страшо Ербапче“, „1 Мај“, „9 Мај“, „Боро Ловџија“ потоа во населбите Усова Чешма и Лесна индустрија, за што ќе бидат наменети 400.000 денари од Буџетот ... Повеќе »

ФИНАНСИСКА ПОМОШ ЗА СОЦИЈАЛНО ЗАГРОЗЕНИТЕ ЗА ЛАБОРАТОРИСКИ УСЛУГИ

DSC_0142

24.07.2018 -Годинава, Општина Кочани ја прошири листата на услуги во Програмата за социјална, детска и здравствена заштита со воведување мерка за основни систематски прегледи со анализи за превенција на болести кај жените и кај мажите. Со Правилник и со договор за соработка со Јавната здравствена установа Општа болница со проширена дејност – Кочани, се уредени начинот и условите за одобрување ... Повеќе »

СО ПОЛИТИЧКИ КРИЛЈА-ФИРМИТЕ БРЗО ПРОЛЕТУВААТ И УШТЕ ПОБРЗО ПАЃААТ

Sequence 01.Still001

24.07.2018 -Каква е кочанската економија, во какви услови функционира стопанството, како се развива пазарот на трудот, се прашањата кои во услови на речиси тридецениска транзиција си ги поставуваат граѓаните, загрижени за тоа што ни се случува во последно време. Чудењето не произлегува од некаков неочекуван вкупен раст или позитивни тенденции, туку заради необјаснивите турбуленции кои ги дрмаат стопанските субјекти. Колку ... Повеќе »

ВО НАРЕДНИТЕ СЕЗОНИ СЛЕДУВА КОНСОЛИДАЦИЈА НА КЛУБОТ

Sequence 01.Still004

24.07.2018 -Од соопштение објавено на страниците на еден спортски портал дознаваме дека уште на почетокот на јули, Управата на ГФК Осогово донела „одлука да се натпреварува во Третата фудбалска лига Исток и чесно да продолжи“ да се занимава со најважната споредна работа на светот. Притоа, одбиени се барањата од страбна на „одредени екипи за фузија и купување на место“ во ... Повеќе »

ЧЕШИНОВО СТИГНА САМО ДО ЧЕТВРТФИНАЛЕТО

Sequence 10.Still003

23.07.2018 -Домаќините на фудбалскиот турнир на ИСИ 2018“ Чешиново, уште во четвртфиналето доживеаја елиминација, откако вчера загубија од лутиот ривал, „Облешево“, и тоа на пенали со резултат 3:4, во натпревар кој во регуларниот дел заврши без голови. Иако публиката од комшиското дерби очекуваше добар фудбал, сепак фудбалерите на двете екипи ги разочараа малубројните, присутни на натпреварот.Ако не беше пеналот во ... Повеќе »

УГОСТИТЕЛСКИТЕ КАПАЦИТЕТИ ПОЛНИ-СМЕСТУВАЧКИТЕ ДЕЛУМНО

sequence-01-still001

23.07.2018 -Изминатиот викенд на Пониква е регистрирана просечна посетеност за овој период од годината. Неколкуте стотини излетници и посетители од другите градови ги исполнија угостителските капацитети, што беше доволно да се создаде препознатливата атмосфера во овој спортско-рекреативен центар. Поради честите врнежи од дожд, бујната вегетација овде сеуште е зелена и ги шири опојните мириси. Меѓутоа, тоа што е најбитно е ... Повеќе »