Вести

ПОСЛЕ СВ.ЛУКА, ВО ИСТИБАЊА ОСВЕТЕН И ХРАМОТ СВ.СТЕФАН. ОСВЕТУВАЊЕТО ГО ИЗВРШИ МИТРОПОЛИТОТ БРЕГАЛНИЧКИ ГОСПОДИН ИЛАРИОН

Sequence 01.Still003

Православните верници од Виница и Истибања од вчера имаат ново духовно седиште, после една деценија во изградба, комплетиран и осветен новиот храм посветен на “Св.првомаченик и архиѓакон Св.Стефан“. Вчера, на 11. 11. 2018 година, 24 – та Недела по Педесетница, преп. мч – чка Анастасија Римјанка, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на свештеници од кочанското и делчевското ... Повеќе »

КОЧАНИ ДОМАЌИН НА ДРЖАВНИОТ СЕМИНАР ВО РЕАЛНО АИКИДО

45757361_450175095510837_7778264486921633792_o

Викендов што измина Кочани беше домакин на државниот семинар во  Реално аикидо, кој се одржа во Спортската сала на ОУ Никола Карев. На семинарот присуствуваа аикидо клубови кои се соработници со Кочанскиот аикидо клуб Нико .   За придобивките од организирање на вакви семинаро од изјавите на аикидо мајсторите кои беа дел од семинарот. Домакинот на семинарот, тренерот на кочанскиот клуб ... Повеќе »

ПРОТЕСТ НА 14 НОЕМВРИ НАЈАВИЈА ЛИЦЕНЦИРАНИТЕ ТАКСИ КОМПАНИИ

Sequence 01.Still002

Проблемот со такси превозот во Општина Кочани и понатаму останува нерешлива енигма. И покрај тоа што пред извесно време беа воведени таксиметри како една од мерките за ставање ред во такси превозот на терен состојбите се хаотични. Имено од околу 170 таксисти, кои се занимаваат со превоз на патници само нешто повеке од 50 ги исполнуваат пропишаните норми. Пради ваквите ... Повеќе »

КОЈ СЕ ЗАКАНУВА СО СУДСКИ ПОСТАПКИ НА ТВ КОЧАНИ?

Sequence 01.Still001

На 07.11..2018 година, во 22:38 часот, на мејлот на ТВ Кочани пристигна порака од мејлот на ГФК Осогово, со следната содржина: „Поради ширење на невистина, етикетирање и пред се вашето непрофесионално однесување, со кое му наштетувате на функционирањето на клубот, приморани сме да реагираме и да бараме официјално извинување од вашата телевизија. Во ГФК Осогово Кочани има лице задолжено за ... Повеќе »

ДОЛГОТРАЈНАТА СУША ДРАСТИЧНО ГИ НАМАЛИ ВОДОТЕЦИТЕ ВО КОЧАНСКАТА КОТЛИНА И РЕГИОНОТ

Sequence 01.Still001

Нивото на водата во реките во Кочанската котлина е далеку под просекот за овој период од годината, што е последица на долготрајната суша што го зафати Регионот. Според денешните мерења, дотокот на вода во Акумулацијата Калиманци е помал од 1 кубик во секунда, поточно 0,7 м3 во секунда. Уште помал доток е регистриран во Вештачкото езеро „Градче“, во кое се ... Повеќе »

Започна јавниот превоз на патници во Кочани

DSC_0009 (Copy)

Од  5 ноември, започна да функционира општинскиот линиски превоз на патници на подрачјето на општина Кочани.   Превозот се реализира на релацијата од селото Оризари – Усова чешма – Бавчалук – спој на улиците „Бел камен“ со „Страшо Ербапче“ до Лесна индустрија. Транспортот на патници го врши компанијата „Тасим“ од Оризари со четири поаѓања дневно од понеделник до сабота, согласно ... Повеќе »