Вести

ЕВРОПСКИ МЕТАЛ-КОР СОСТАВИ НА 29 ЈУЛИ ЌЕ СВИРАТ ВО КОЧАНИ

Metal koncert 2 (1)

27.07.2018 -В недела, на 29 јули со почеток во 21 ч., на терасата на Центарот за култура „Бели мугри“ гостуваат три одлични метал-кор состави: The Royal (Холандија), Of Virtue (САД), Harmed (Унгарија). Настапот во Кочани е дел од нивната европска турнеја која започна од Англија, а завршува на Исланд. Кочани уште еднаш ќе ја има честа и задоволството да биде ... Повеќе »

В САБОТА КАЛНИШТЕ-ОБЛЕШЕВО, В НЕДЕЛА СОКОЛАРЦИ-КРУПИШТЕ

Sequence 01.Still005

27.07.2018 -Натпреварот помеѓу „Чифлик“ и „Крупиште“ кој се играше во рамките на фудбалскиот турнир на „Илинденски Спортски Игри, донесе ефикасен и неизвесен фудбал, кој ги задоволи малубројните гледачи. Екипата на „Крупиште“ беше посигурна при изведувањето на пенали и славеше со 4:2 откако во регуларните деведесет минути натпреварот заврши без победник 2:2. За изедначениот квалитет на учесниците на турнирот зборува фактот ... Повеќе »

ПРОЕКТ ОД 26.000.000 ДЕНАРИ ЗА ПАТОТ ОРИЗАРИ-ДОБРА ВОДА

Sequence 01.Still002

27.07.2018 -Општина Кочани ќе ја конфинансира реализацијата на проектот „Изградба на пристапен пат од селото Оризари до манастирот „Пресвета Богородица“ во месноста „Добра Вода“ кој Центарот за развој на Источниот плански регион ќе го аплицира за финансирање од Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој. Оваа одлука беше донесена на шестата седница на Источниот плански регион, која се ... Повеќе »

ПРОТИВ КОМАРЦИТЕ И КУЧИЊАТА СКИТНИЦИ-РЕГИОНАЛНО

27.07.2018 -Советот за развој на Источниот плански регион на шестата седница што се одржа минатата седмица во Берово донесе заклучоци за регионален пристап во третирањето на на комарците и на кучињата скитници. По иницијатива на претседателот на Регионот и градоначалник на Кочани, Николчо Илијев, истакната е потребата третманот на комарците да добие поширок опфат. „Од досегашната пракса јасно е дека ... Повеќе »

ВИНИЦА ИНВЕСТИРА ВО РЕШАВАЊЕ НА ПРОБЛЕМОТ СО ФЕКАЛНИТЕ ВОДИ

Sequence 01.Still001

26.07.2018 -Општина Виница обезбеди 150 000 швајцарски франци за изработка на Физибилити Студија за управување со отпадните води. Средствата се од Швајцарската Агенција за развој и соработка, а студијата треба да ги испита можностите за приклучување на постоечкиот колекторски систем за отпадни води (граден во периодот 1982-1984 ) од Виница, Градец, Лески, Истибања и Јакимово, со Пречистителната станица во село ... Повеќе »

АНГАЖИРАН ПРВОЛИГАШКИ ГОЛМАН ЗА ТРЕТОЛИГАШКИ ПРЕДИЗВИЦИ

Sequence 01.Still003

25.07.2018 -Иако испадна од Втората лига-Исток, ГФК Осогово летово успеа да го обезбеди потписот на првото засилување за идната сезона. Во прашање е голманот Ѓорѓи Јованоски, кој доаѓа од прволигашот Победа од Прилеп. Овој 23-годишен голман минатата сезона во ПМФЛ за тимот на Победа бранеше на десeт натпревари. Иако релативно млад, зад себе има завидно искуство, настапуваќи за 11 Октомври, а краток ... Повеќе »