Вести

СВР Штип поднесе кривична пријава против Е.Б.(28) и Д.Ф.(40), двајцата од Кочани СВР Штип поднесе кривична пријава против Е.Б.(28) и Д.Ф.(40), двајцата од Кочани | opserver.mk

Sequence 01.Still003

СВР Штип поднесе кривична пријава против Е.Б.(28) и Д.Ф.(40), двајцата од Кочани, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурзори“ и  „овозможување на употреба на наркотични дроги“. На 12.12.2018 на патот Неготино – Штип, во патничко возило управувано од второпријавенот, првопријавениот им овозможил на Д.Ф. и ... Повеќе »

Започна проектот „Екоградини во детските градинки“

Денеска, во објектот „Бамби“ на Детската градинка „Павлина Велјанова“, започна проектот „Екоградини во детските градинки“ од програмата „Еразмус плус“, во кој се вклучени градинки од Македонија, Хрватска и Бугарија. Со проектот се опфатени вработените во институциите од претшколска возраст, со голема вклученост и на најмладите сограѓани. – Целта на проектот е децата од детските градинки да се стекнат со основни ... Повеќе »

ВРНЕЖИТЕ ДОБРЕДОЈДЕНИ ЗА ПОСЕВИТЕ И ПРОЛЕТНАТА СЕИДБА

Sequence 01.Still001

Врнежите, кои според метеоролозите ќе продолжат и во наредните денови, конечно ја прекинаа долготрајната суша и донесоа значително подобра хидролошка ситуација во регионот. Засега како порачани се таканаречените морски врнежи, кои се карактеризират со умерен дожд кој идеално ја навлажнува почвата. Токму неопходната влажност ќе им спасоносно влијание врз есенските и пролетните посеви и ќе овозможи оптимални услови за поникнување ... Повеќе »

Озеленување на новите жардиниери на улиците „Никола Карев“ и „Тодосија Паунов“

DSC_0041 (Copy)

Привршуваат работите за изградба на жардиниерите на улиците „Никола Карев“ и „Тодосија Паунов“. Деновиве, Комуналното јавно претпријатие „Водовод“ врши нивно озеленување. Во армирано-бетонските монтажни елементи се засадуваат зимзелени и грмушести растенија што ќе придонесе за зголемување на зелената маса на дел од најфрквентните улици во централното подрачје на Кочани. Дополнително ќе се посее трева и други украсни растенија што ќе ... Повеќе »

ЕКО – АКЦИЈА НА ВРАБОТЕНИТЕ ОД ЈКП “СОЛИДАРНОСТ” – ВИНИЦА

56842634_10158292720071729_1720562219445387264_n

Пролетна еко акција за чистење на речните корита како апел за будење на еко свеста со будењето на пролетта. Вработените во ЈКП “Солидарност“ деновиве го расчистија ѓубрето кое секојдневно го обезличува природниот раскош на речните корита на Виничка и Градечка река. Чистотата на овие две реки кои му даваат посебен шмек на градот треба да биде не само еко, туку ... Повеќе »

Културно-забавна програма по повод 8 Април, Денот на Ромите

DSC_0010 (Copy)

Во рамките на одбележувањето на Светскиот ден на Ромите, 8 Април, денеска во Центарот за култура „Бели мугри“ во Кочани беше организирана културно-забавна програма на која настапија групи од Детската градинка „Павлина Велјанова“ и повеќе музички состави. Мануела Саидова од Здружението „Светла иднина“ го истакна заедништвото во локалната средина и побара надминување на проблемите со кои се соочува ромската заедница. ... Повеќе »