Вести

ОПШТИНА ЧЕШИНОВО-ОБЛЕШЕВО ГО ОДБЕЛЕЖА ДЕНОТ НА ОПШТИНАТА СО БОГАТА КУЛТУРНА ПРОГРАМА

42312488_343286226241371_4071003121088724992_o

Општина Чешиново-Облешево на 21. Септември, Рожденство на пресвета Богородица, го одбележа денот на општината со повеќе содржини. Во салата за состаноци Советот ја одржа свечената седница, на која на заслужните им беа доделени награди и признанија. Седницата ја следеа гости од збратимени општини во Бугарија и во Романија. Потоа, во оризовите полиња кај селото Чифлик се изврши традиционалното зажнејување на ... Повеќе »

Тешка кражба во Виница, од дуќан украдени скоро осум илјади евра евра

15607210

Во текот на вчерашниот ден во 07:20 часот телефонски во Полициската станица -Виница, Г.М. (32) од Виница  пријавил дека на 20/21.09.2018 година во времето од 20,30 до 07,20 часот, непознат сторител извршил тешка кражба во продавница за бела техника и санитарија, лоцирана во приземниот дел во зграда во Виница, сопственост на С.М (62) од Виница. Од фиока од работно биро ... Повеќе »

Орден „Св. Никола“ на Брегалничката Епархија за Драгослав Здравков

Sequence 01.Still003

По повод Рожденството на пресвета Богородица, денеска пред Параклисот посветен на светицата, во кругот на Компанијата Ледер, се одржа празнична литургија со која чиноначалствуваше Владиката Илариод. За верниците и гостите беше организиран славки колач и празничен ручек Празникот беше повод Владиката Иларион во името на Брегалничката епархија на сопственикот Драган Здравков да му го врачи Орденот Св. Никола, кој е ... Повеќе »

ПРЕС НА ГФК ОСОГОВО, НАБАВЕНИ НОВИ 1500 СТОЛЧИЊА

Sequence 01.Still001

Случајно или не, непосредно по соопштението лиферувано од Иницијативниот одбор за спас на Осогово, денеска претставници од актуелното раководство на клубот, одржаа прес конференција, на која новинарите беа информирани за набавката на нови столчиња, како и за проекти кои треба да се реализираат во наредниот период. На пресот зборуваше Венко Крстевски, во улога на технички директор на клубот, Според него, ... Повеќе »

ДЕМАНТ: ДЕЛАТА ГОВОРАТ СЕ!

Sequence 01.Still003

Иако нема логика да се реагира на фантоми, не смееме да оставиме туку така да поминат злонамерните гласови. Имено, одредени лица, кои очигледно немаат доволно храброст и се кријат зад т.н. Иницијативен одбор за спас на Осогово, лиферуваа низа невистинитости. Можеме да им одговориме само со една реченица, а тоа е дека се што е пишано во реалноста е спротивно. ... Повеќе »

„Сите на велосипед“ – со дефиле низ Кочани се одбележува Светскиот ден без автомобили

DSC_0002 (Copy)

Ученици, професори, членови на велосипедски клубови и многу љубители на велосипедот како превозно средство се вклучија во велосипедско дефиле низ Кочани, за да го одбележат претстојниот  22 септември, Светскиот ден без автомобили. Организатори на дефилето се Спортскиот клуб „Тркало“ од ОУ „Раде Кратовче“, ОУ „Малина Попиванова“ како дел од  веломрежата на Република Македонија, Здружението „Еко логик“, Швајцарската агенција за развој ... Повеќе »