Дневна архива: June 3, 2019

ДАФ ЈА ЗАОКРУЖИ 56-ТА УСПЕШНА ПРИКАЗНА

za web

03.06.2019 – Добитник на Гран-При наградата – „Васил Ќортошев“ на 56-от ДАФе претставата “Немам каде да се вратам”, во режија на Дени Стојанов а во изведба на Театар KUNSTWERKSSTATT- Скопје. Спуштањето на завесата на овогодишната смотра на драмскиот аматеризам во Македонија, заокружи уште една успешна приказна, која го збогати културното живеење на кочанчани. Со настапот на Белграѓани на последната вечер ... Повеќе »

НАЈМАСОВНАТА СПОРТСКА МАНИФЕСТАЦИЈА СО 600 УЧЕСНИЦИ

Sequence 01.Still020

03.06.2019 – ПРОЛЕТНИОТ КРОС И ГОДИНАВА ГО НАПОЛНИ ГРАДСКИОТ СТАДИОН КАДЕ СЕ ТРЧАШЕ ЗА МЕДАЉИ, НО И ЗА ПОРАКИ ЗА ЗДРАВ ЖИВОТ. ОРГАНИЗАТОР НА КРОСОТ СОЈУЗОТ ЗА УЧИЛИШЕН СПОРТ, А ПОКРОВИТЕЛ ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НИКОЛЧО ИЛИЈЕВ Пролетниот крос во кој учествуваа ученици од основните и средните училишта, пензионери и жени-активиствки, годинава собра над 600 тркачи на Градскиот стадион Никола Мантов во Кочани. ... Повеќе »

НАД 300 УЧЕСНИЦИ ЈА „ОТКРИВАА“ ОСОГОВСКАТА УБАВИЦА

DSC_0013

03.06.2019 – ШЕСТАТА ПО РЕД „ОСОГОВСКА АВАНТУРА“ ИМ ГИ ОТКРИ ПЛАНИНСКИТЕ УБАВИНИ НА ОСОГОВИЕТО НА НАД 300 УЧЕСНИЦИ ОД ЗЕМЈАВА И ОД СТРАНСТВО. НАЈАТРАКТИВНА 40 КИЛОМЕТАРСКАТА ВЕЛОСИПЕДСКА ТУРА ОД ПОНИКВА ДО ЦАРЕВ ВРВ И НАЗАД. ДОГОДИНА НОВИ СОДРЖИНИ И УШТЕ ПОГОЛЕМА МАСОВНОСТ Во организација на Друштвото за спорт и рекреација „Прв до врв”, а во соработка со велосипедската група „МТБ ... Повеќе »