Дневна архива: May 6, 2019

ХУМАНИТАРЕН КОНЦЕРТ ЗА ПОМОШ НА СЛАВИЦА ДИМИТРОВА

59800673_457857864784685_5146774540474384384_n

Хуманитарниот концерт за помош на Славица Димитрова кој се организираше во саботата во ЦК Бели Мугри помиа успешно. Присутните хумани граѓани ги забавуваа Бојан Велевски и Никола Тодоров со стен ау комедија, а за музичкиот дел се погрижија Искра Трпевска, Виктор Постолов,Благица Арсова и Живко Колев. Настанот го организираа група млади хуманисти кои сакаат да и помогнат на Славица да ... Повеќе »

ДЕНЕСКА СЕ ОДБЕЛЕЖУВА “ЃУРЃОВДЕН”

Sequence 01.Still004

Светата Православна црква денеска го празнува христијанскиот празник Ѓурговден, ден на црковниот храм Свети великомаченик Ѓорги. Утрово , митрополитот Брегалнички Иларион чиноначалствуваше во утреба златоустова литургија на која зборуваше за неговото житие. Големиот црковен и народен празник посветен на светиот великомаченик Георгиј Победоносец меѓу народот познат како Ѓурѓовден спаѓа меѓу неподвижните празници или меѓу празниците со постојан датум. Секоја година ... Повеќе »

ВО ОРИЗАРИ ОДРЖАН МЕЃУНАРОДНИОТ ФЕСТИВАЛ “ЃУРЃОВДЕНСКИ ОБИЧАИ ПЕСНИ И ОРА”

2

Во организација на Фолклорниот ансамбл „Љупчо Сантов“,  2 до 5 мај во Оризари се одржа  шестиот Меѓународен фолклорен фестивал „Ѓурѓовденски обичаи, песни и ора“. – Чувањето на материјалното и духовното наследство, како што се песните, ората, обичаите, е чување на традиционалните и културните вредности. Организирајќи ја оваа манифестација, сите заедно даваме придонес кон тоа и ја пренесуваме традицијата на идните ... Повеќе »