Месечна архива: May 2019

КОМЕДИИТЕ ОБЕЛЕЖЈЕ НА ЧЕТВРТИОТ И ПЕТИОТ ФЕСТИВАЛСКИ ДЕН

Sequence 01.Still002

31.05.2019 – Вечерниот термин на четвртиот ден од ДАФ донесе три извонредни претстави кои и приредија вистинско театарско уживање на публиката во салата на ЦК Бели Мугри. Први настапија аматерите на Летечката театарска група од Тетово со претставата „Живкова слава“, работена според текстот на Стеван Сремац „Ивкова Слава“. Бројната актерска екипа во еден здив ја одигра оваа комедија, која во ... Повеќе »

СЕ ПОГЛАСНО СЕ НАЈАВУВА ОТВОРАЊЕ НА ПРОФЕСИОНАЛЕН ТЕАТАР ВО КОЧАНИ

Sequence 01.Still003

30.05.2019 – Отворањето на професионален театар се поизвесно по најавите на градоначалникот Николчо Илијев и националниот координатор за култура Роберт Алаѓозовски на стартот на овогодишниот даф. Внатрешната и надворешната реконструкција на цк Бели Мугри, прв предуслов за реализација на иницијативата. Иако бавно, сепак се чини дека идејата и иницијативата за отворање професионален театар во Кочани е реално можна и остварлива. ... Повеќе »

ПРВЕНСТВОТО ЗАВРШИ-ОСОГОВО ОД ЕСЕН ВТОРОЛИГАШ

Sequence 01.Still003

30.05.2019 – И во последното коло од овогодишното првенство во Трета Фудбалска Лига – Исток се одигра само два натпревара на кои противниците ги поделија бодовите, одигрувајќи нерешено. Во комшиското дерби, „Осогово“ и „Слога 1934“ од Виница одиграа без голови, 0:0, а во Берово, Малеш-Брегалница сенуиори исто така нерешено, но со резултат 2:2.. Поради чудната казна изречена кон Осогово со ... Повеќе »

СЕ ЧЕКА ЕПИЛОГОТ ЗА У-14 ФАЈНАЛ ФОРОТ ВО КОЧАНИ

KOSARKA

23.05.2019 – КОШАРКАРСКАТА ЈАВНОСТ ВО КОЧАНИ И МАКЕДОНИЈА Е ВО ИСЧЕКУВАЊЕ НА ОФИЦИЈАЛНО СООПШТЕНИЕ ОД КФСМ ЗА СЛУЧАЈОТ ФАЛСИФИКУВАЊЕ ДИКУМЕНТИ НА КОШАРКАРИ НА КК „БАСКЕТ ДИНО“. СПОРТСКИТЕ ПОРТАЛИ ШПЕКУЛИРААТ СО МАКСИМАЛНИ КАЗНИ ЗА ОРГАНИЗАТОРОТ И КОШАРКАРИТЕ, НО И ОДЗЕМАЊЕ НА ТИТУЛАТА !? Чудно и симптоматично е што и по пет дена од оспореното освојување на шампионската титула, со тешки обвинувања, ... Повеќе »

ПО 59 ГОДИНИ ТРУЧИНКАТА ЗЕРА МУ СЕ ВРАЌА НА ДЕТСТВОТО ВО ТЕРАНЦИ

TURCI

23.05.2019 – ДЕКА НА РОДНОТО ОГНИШТЕ ЧОВЕК СЕ ВРАЌА БАРЕМ ЕДНАШ ВО ЖИВОТОТ, ПОТВРДУВА ПРИКАЗНАТА НА ТУРЧИНКАТА ЗЕРА КОЈА Е РОДЕНА ВО ТЕРАНЦИ А НА 12 ГОДИНИ СО СЕМЕЈСТВОТО ЗАМИНАЛЕ ЗА ИЗМИР-ТУРЦИЈА. ДЕНЕСКА ПОРАЗГОВАРАВМЕ ЗА СЕЌАВАЊАТА И ДРУГАРЧИЊАТА ОД ДЕТСТВОТО. Турчинката Зера, која како дванаесетгодишно дете, заедно со семејството, пред 59 години си заминале од селото Теранци и се преселиле ... Повеќе »

ШТО ЌЕ ГЛЕДАТЕ НА ДАФ 2019 ?

DAF OTVARANJE

ПОНЕДЕЛНИК, 27. мај 2019 г. 18:30 НУЦК „Бели мугри“ Театар Страница „ЧОВЕКОТ“ – според Марсел МАРСО, Трајче ГЕОРГИЕВ (пантомима) 19:20 Влез на НУЦК „Бели Мугри“ МАКЕДОНСКИ БРАС КВАРТЕТ – класична музика 20:00 НУЦК „Бели мугри“ СВЕЧЕНО ОТВОРАЊЕ 20:15 часот НУ Театар Комедија – Скопје „ВАРДАРСКИ ПАСТУВИ“ – Според: С. БОФОЈ, Е. МЕКАРТЕН и С. СИНКЛЕР, режија: Синиша ЕВТИМОВ 23:00 Паркот пред НУЦК ... Повеќе »