Дневна архива: April 11, 2019

ПРОБИВАЊЕ НА ПРИСТАПНА УЛИЦА И ИЗГРАДБА НА ПАРКИНГ ЗА ЗГРАДИТЕ НА УЛИЦАТА “СТЕВО ТЕОДОСИЕВСКИ”

ds

Деновиве започна пробивањето на пристапна улица зад објектот на Поштата кон северната страна на зградите на улицата „Стево Теодосиевски“. – Улицата е долга 215 метри, а широка 5,5 метри и е особено значајна за овој дел од централното градско подрачје, каде со изградбата на зградите се зголеми концентрацијата на сообраќајот и потребата од простор за паркирање. Механизацијата на „Бони интерградба“ ... Повеќе »

ПРАКТИЧНА ЕДУКАЦИЈА НА НАЈМЛАДИТЕ ЗА ОРГАНСКО ПРОИЗВОДСТВО

DSC_0041 (Copy) (1)

Сопроектот „Екоградини во детските градинки“ од програмата „Еразмус плус“, денеска во Детската градинка „Павлина Велјанова“ во Кочани започна практичниот дел – едукација на децата за органско производство, со селектирање и компостирање на органскиот отпад. Според Зоран Стоилков, ескперт во проектот за добивање компост од органска маса, се работи за мошне корисен проект за стекнување навики кај најмладите како да се ... Повеќе »

СВР Штип поднесе кривична пријава против Е.Б.(28) и Д.Ф.(40), двајцата од Кочани СВР Штип поднесе кривична пријава против Е.Б.(28) и Д.Ф.(40), двајцата од Кочани | opserver.mk

Sequence 01.Still003

СВР Штип поднесе кривична пријава против Е.Б.(28) и Д.Ф.(40), двајцата од Кочани, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурзори“ и  „овозможување на употреба на наркотични дроги“. На 12.12.2018 на патот Неготино – Штип, во патничко возило управувано од второпријавенот, првопријавениот им овозможил на Д.Ф. и ... Повеќе »