Дневна архива: April 8, 2019

ЕКО – АКЦИЈА НА ВРАБОТЕНИТЕ ОД ЈКП “СОЛИДАРНОСТ” – ВИНИЦА

56842634_10158292720071729_1720562219445387264_n

Пролетна еко акција за чистење на речните корита како апел за будење на еко свеста со будењето на пролетта. Вработените во ЈКП “Солидарност“ деновиве го расчистија ѓубрето кое секојдневно го обезличува природниот раскош на речните корита на Виничка и Градечка река. Чистотата на овие две реки кои му даваат посебен шмек на градот треба да биде не само еко, туку ... Повеќе »

Културно-забавна програма по повод 8 Април, Денот на Ромите

DSC_0010 (Copy)

Во рамките на одбележувањето на Светскиот ден на Ромите, 8 Април, денеска во Центарот за култура „Бели мугри“ во Кочани беше организирана културно-забавна програма на која настапија групи од Детската градинка „Павлина Велјанова“ и повеќе музички состави. Мануела Саидова од Здружението „Светла иднина“ го истакна заедништвото во локалната средина и побара надминување на проблемите со кои се соочува ромската заедница. ... Повеќе »

ПРВИ ПРОЛЕТНИ БОДОВИ ЗА СЛОГА, ОСОГОВО СИГУРЕН И ВО ПРОБИШТИП

Sequence 01.Still001

„Осогово“ освои уште три нови бода на гостувањето во Пробиштип, каде со пресврт дојде до важна победа, бидејќи рударите први поведоа и водството го чуваа до крајот на првото полувреме. Во второто полувреме кочанскиот третолигаш ги доведе работите на свое место, оправдувајќи ја фаворитската улога, и со три постигнати гола, д кои 2 на Паунов и еден на Манов, го ... Повеќе »