Месечна архива: March 2019

„ИНТ“ МЕЃУ НАЈУСПЕШНИТЕ КОМПАНИИ ВО ЦЕНТАРЛНА И ЈУГОИСТОЧНА ЕВРОПА

int

По добивањето на наградата „ Креатори на векот„ на престижната Манифестација за Централна и југоисточна Европа, сопственикот на „ИНТ“ Николчо Илијев со соработниците денеска организираше прес конференција на која пред медиумите ги сумираше впечатоците од настанот кој изминатиот викенд се одржа во туристичката метропола Дубровник, во Хрватска. Задоволството да се биде во друштво со европската бизнис елита е своевидна награда ... Повеќе »

Новинарот Герасимов подари дел од своите авторски изданија на училишните библиотеки

DSC_0005 (Copy)

Публицистот и новинар во пензија, Киро Герасимов, автор на 56 дела и преведувач на девет книги од словенечки и од српски на македонски јазик, денеска во присуство на градоначалникот на Општина Кочани, Николчо Илијев, на директорите на основните и на средните училишта им подари по неколку примероци од повеќе свои наслови. – Во изминативе 40 години како новинар, имав можност ... Повеќе »

Во ЦК „Бели Мугри“ промовирана книгата „Трагачи по Парадокси“

Sequence 01.Still019

Денеска во НУЦК „Бели Мугри“ пред кочанската јавност беше промоовирана книгата Трагачи по Парадокси на афористичарот Миле Горгиоски. Книга која содржи повеќе од 2,000 афоризми на познати сатиричари од Балканот. Првата промоција се одржа в Виница во рамките на фестивалот за хумор и сатира Ин Виница Веритас, а за истата авторот рече. Делото е компилација од најдоброто од 2018. Во ... Повеќе »

Во Виница се одржаа Традиционалните Тодорови трки

Sequence 01.Still020

На градскиот стадион во Виница во саботата се одржаа традиционалните Тодорови трки на кои учествуваа над илјада учесници од предучилишна возраст па се до пензионери. Организатор на манифестацијата е локалната самоуправа на Виница со поддршка од стопанскиот сектор од регионот, а учесниците на трките се натпреваруваа во десет дисциплини во повеќе возрасни категории. Во рамки на манифестацијата се одржа богата ... Повеќе »

На Денот на пролетта – повик за совесно и одговорно однесување за здрава и убава околина

DSC_0036 (Copy)

Детските игралишта се обновени и подготвени пролетно да ги пречакаат децата. На денешниот Ден на пролетта, градоначалникот Николчо Илијев направи увид на дел од нив. Поставените огради се избоени, дефектите се отстранети, хигиената подобрена. Состојбата покажува дека е потребно континуирано одржување и совесно однесување на сите граѓани, како на децата така и на возрасните што се грижат за нив, но ... Повеќе »

20 – МАРТ СВЕТСКИ ДЕН НА СРЕЌАТА

DSC_0026 (1)

Денеска е 20 март е меѓународен ден на среќата. Кај нас му обрнуваме малку внимание, меѓутоа, колку луѓето ќе бидат помалку среќни, толку повеќе ќе ни значи, за барем еден ден во годината да и посветиме на сопствената среќа. Стручњаците велат дека среќата може да се научи или да се извежба. А најдобар ден да започнете со вежби е токму ... Повеќе »