Дневна архива: December 4, 2018

Гудачкиот квартет „Вива стрингс“ настапи со обработки на популарни теми

DSC_0008 (Copy)

Синоќа, во рестoранот „Амор“ во Кочани, настапи гудачкиот квартет „Вива стрингс“. Академските музичари – виолинистите Елена Талевска и Симон Поповски, виолистката Дубравка Зајкова и челистот Дејан Теодосиевски понудија специјално подготвена програма со обработки на популарни рок, соул, фанк, рап и џез-теми. – Програмата што ја нудиме е несекојдневна, ова е нешто што исклучиво ние го работиме, овде во Македонија, едноставно сметавме ... Повеќе »

Започна изградбата на тротоари на неколку локации во Кочани

DSC_0006 (Copy)

Започнаа активностите за изградба на тротоари на неколку локации во Кочани. Механизацијата на градежното претпријатие „Карпош“ од Скопје деновиве работи на улицата „Љупчо Сантов“, кај крстосницата пред Спомен-домот „АСНОМ“. Според стручните служби од Секторот за уредување на градежното земјиште, во моментот се врши ископ на земја, со цел да се создаде соодветната тротоарска површина, која досега беше минимална на тој ... Повеќе »

Во Кочани одбележан Меѓународниот ден на лицата со попреченост

DSC_0008 (Copy) (Copy)

Претставници од Општина Кочани ги посетија учениците со посебни образовни потреби од ОУ „Малина Попиванова“, каде во присуство на децата згрижени во Дневниот центар за лица со попреченост од Кочани се одбележа 3 декември, Меѓународниот ден на лицата со попреченост. За значењето на интеграцијата на лицата со попреченост и активностите по повод празникот, пред присутните говореше дефектологот во ОУ „Малина ... Повеќе »