Дневна архива: November 5, 2018

Започна Саемот на книгата во Кочани

DSC_0008

Во организација на Библиотеката „Искра“ во Кочани, од денеска, 5 ноември, е отворен тринаесеттиот Саем на книгата во Кочани.   - Годинава се претставуваат 15 домашни книгоиздавачки куќи со околу 1.300 наслови, од кои најголемиот број се нови изданија што се објавени меѓу двете саемски манифестации. Интересот кај читателите во изминативе години е голем, така што очекуваме да се повтори ... Повеќе »

Средношколска дебата „Општествениот систем денес, со неговите добри и лоши страни“

1 (1)

Во петокот, на 2 ноември, во просториите на СОУ „Љупчо Сантов“ се одржа јавна дебата на тема „Општествениот систем денес, со неговите добри и лоши страни“. Дебатата ја спроведуваа две групи ученици, по пемина во секоја од групите, претставници од трета година гимназиско образование, предводени од професорот по историја Мирче Стојков. Едниот тим ученици го бранеа ставот за денешното општествено ... Повеќе »

ВО СВЕТИ НИКОЛЕ РЕЗУЛТАТ ЗА РУБРИКАТА ВЕРУВАЛЕ ИЛИ НЕ, „ОВЧЕ ПОЛЕ“-„ОСОГОВО“ 3:0

Sequence 01.Still001

Осогово во неделата гостуваше во Свети Николе на дербито против екипата на Овче Поле, второпласирана на третолигашката табела-Исток. Но наместо да одиграат како фаворити, бидејќи се први на табелата, жолто-сините како подпросечна екипа, набрзина составена од анонимуси, одигра кукавички и без желба и знаење да се направи нешто повеќе, по што со трги гола во мрежата си заминаа кој од ... Повеќе »