Месечна архива: November 2018

ВО ПРЕСРЕТ НА МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН НА ЛИЦАТА СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ, МУЗЕЈОТ ТЕРАКОТА СО ПОДРШКА ОД ОПШТИНА ВИНИЦА ОРГАНИЗИРАШЕ НАСТАН ПОД МОТОТО “ЕДНАКВОСТА ВО ФОКУСОТ“

hh

Dancers United- се 7-те членови од истоимената група, лица со Даунов синдром кои го освоија првото место на меѓународниот натпревар – Светски Куп во пара хип-хоп групи во Киелце, Полска. Дел од настапот во Полска го споделија и со лицата со посебни потреби од Виница, Делчево, Берово, Штип, како специјални гости во рамките на настанот “Еднаквоста во фокусот“ во организација на ... Повеќе »

Дводневна работилница за јакнење на капацитетите за органско производство на ориз

2 (Copy)

Кочани е домаќин на дводневна меѓународна работилница за јакнење на институционалните капацитети во конвенционалното и органското производство на ориз што се реализира со поддршка од Инструментот за техничка помош и размена на информации на Европската комисија и од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство на Македонија.   Целта на работилницата е домашните производители и стручни лица да разменат европски искуства ... Повеќе »

Презентиран проектот „Инспирирај, вклучи се и волонтирај“

Sequence 01.Still027

Денеска во ресторанот „Амор“ се одржа презентација на проектот „Инспирирај, вклучи се, волонтирај“ чии координатор е Младинскиот културен центар од Битола. Настанот се одржа во соработка во НО Светла иднина од Кочани, а учесниците дисутираа на тема Влијанието на волонтирањето врз заедницата. Настанот финансиски е поддржан од УСАИД за граѓанско учество , а беа споделени и искуства на волонтерските акции ... Повеќе »

Жителите од населбата Трајаново Трло со петиција против дивите депонии и населувањето на жителите од Касарната

Sequence 01.Still026

Уште во месец февруари, група граѓани под населбата „Трајаново Трло“ побарале помош од надлежните служби во општина Кочани и од советниците за решавање на нивниот проблем. По десетина месеци, откако не добиле никаков одговор, тие решиле проблемот да го споделат со граѓаните на општина Кочани преку локалните медиуми до кои ги доставија нивното барање и петиција.  Овие жители бараат да ... Повеќе »

НОВИНАРИТЕ ПРАШУВАА-ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ОДГОВАРАШЕ НА СУШТИНСКИ ПРАШАЊА

Sequence 01.Still001

По една година од практицирањето на функцијата прв човек на Општината, Градоначалникот Николчо Илијев денеска одржа брифинг со новинарите и уредниците од локалните медиуми, на кој тие поставуваа прашања а тој одговараше. Едночасовната дискусија извади на површина повеќе актуелни прашања од интерес за граѓаните, при што беа соопштени многу нови моменти, особено околу планирањата и реализацијата на поедини проекти. Тој ... Повеќе »

Гудачкиот квартет „Вива стрингс“ со концерт во Кочани

Viva strings

В понеделник, на 3 декември, со почеток во 19 часот, во рестoранот „Амор“ во Кочани, квартетот „Вива стрингс“ ќе одржи концерт со специјално подготвена програма со обработки на популарни рок, соул, фанк, рап и џез теми. Публиката ќе има можност да проследи обработки на хитови од: АББА, Мајкл Џексон, Стинг, Квин, Ренси Крафорд, Ерик Клептон и други музички ѕвезди… Гудачкиот квартет ... Повеќе »