Месечна архива: October 2018

ВТОРИОТ ТУРНИР СО 82 РИБАРИ-УЧЕСНИЦИ. ПОБЕДНИК 11 ГОДИШНИОТ ДАВИД КОЦЕВ

Sequence 01.Still001

Во извонредниот есенски амбиент на Езерото Градче и неговата околина, по невообичаено сончево и топло време за овој период од годината, на 7. Октомври се одржа вториот турнир риболов на тапа, на кој учествуваа рекордни 82 риболовци од Кочани и кочанско, како и од Струмица и Штип. Како никогаш до сега, заоседнатиот брег на вештачкото езеро, им причини големо задоволство ... Повеќе »

IN MEMORIAM

56667-in-memoriam-pochina-makedonski-olimpiec-i-osvojuvach-na-zlato-od-mediteranski-igri-2x-481x700

Градот Кочании Република Македонија вчера останаа без боречката величина Коце Ефремов, човекот кој е избран за Спортист на векот во нашиот град и еден од најдобрите репрезенти на боречките вештини во државата.Беше погребан на градските гробишта во Кочани, каде од него се простија голем број спортисти и сограѓани. Ефремов, кој е роден на 17 март 1956 година е еден од ... Повеќе »

Новата генерација првачиња од Кочани се зачлени во Детската организација

DSC_0025 (Copy) (1)

Триста и осум првачиња од петте основни училишта во Кочани, денеска станаа членови на Детската организација. На свеченоста што по тој повод се одржа во Центарот за култура „Бели мугри“, тие со јавно ветување се обврзаа дека ќе бидат внимателни и грижливи кон училишните обврски, семејството и кон повозрасните. Приемот во Детската организација им го честиташе градоначалникот Николчо Илијев. – ... Повеќе »

Повик од Општина Кочани за граѓански предлози од интерес на заедницата

DSC_0005 (Copy)

Општина Кочани го започнува процесот на креирањето на буџетот за 2019 година. Со цел да се земаат предвид потребите на граѓаните од јавен интерес од локално значење, градоначалникот Николчо Илијев упати повик до институциите, здруженијата на граѓани и поединци за доставување предлози од поширок интерес на заедницата и конструктивни идеи за активности. – Сакам да нагласам дека при поднесувањето на ... Повеќе »

ЗАПОЧНА САНАЦИЈАТА НА ДЕЛ ОД ПАТОТ ПОНИКВА-КОЧАНИ

4

Деновиве Започнаа градежните работи за поправка и рехабилитација на патниот правец Пониква – Кочани на потегот од паркингот кај одморалиштето на Спортско рекреативниот центар Пониква и ќе продолжат во правец на аеродромот и кон Шумската куќичка на Подружницата Осогово, во вкупна должина од 10, 4 км. Ќе се работи на санација на деформитети на асфалтната подлога по целата должина на ... Повеќе »

Н. Концерти на летната сцена и проекција на „Исцелител“ на „Нов Град 2“

2

Вечер и утре во Кочани ќе се случува второто издание на манифестацијата „Нов Град 2“. И годинава со акцент на новата независна македонска музичка и филмска сцена, настанот ќе биде поделен на две вечери. Вечерва во 21 ч. на платото на летната сцена во НУЦК „Бели Мугри“, премиерни концерти во Кочани ќе оддржат скопските групи „Милко“, „Александар Велики“ и кочанско-виничкото ... Повеќе »