Месечна архива: October 2018

Започна Саемот на медот во Кочани

Sequence 01.Still020

Од денеска во градскиот парк започнаа Деновите на медот кои ке траат за време на викендот односно до недела. На повеќе штандови изложени се мед и разновидни пчелни производи кои се нудат по според производителите прифатливи цени за граѓаните. Со оглед на тешката година околу приносите на мед, пчеларите оваа година медот го продаваа по 400 денари. Покрај ливадскиот и ... Повеќе »

Градоначалникот Николчо Илијев оствари средба со студенти од Архитектонскиот факултет

Sequence 01.Still019

Група студенти од Архитектонскиот факултет во Скопје денеска престојуваа во Кочани каде остварија средба со градоначалникот Николчо Илијев на споменикот на слободата. Во поздравниот говор градоначалникот НИколчо Илијев ги истакна предностите и недостатоците кои ги има општина Кочани во делот на урбанистичките планови. За денешната посета на општина Кочани, професорката Дивна Пенчич изјави дека целта на ваквите соработки е студентите ... Повеќе »

На С. Р. Ц. Пониква нови содржини за поквалитетна и побогата зимска туристичка сезона

Sequence 01.Still018

Колку настојувања на градоначалникот Илијев да ги поттикне бизнисмените на Пониква да придонесат за што поорганизиран старт на зимската туристичка сезона ќе дадат резултат, ќе покажат наредните месец – два, кога треба да се завршат подготвителните активности за квалитетно функционирање на спортско рекреативниот центар. Засега Илијев најавува проширување на паркинг просторот на Аеродромот, оградување на ски-патеката „Единица“, ставање во функција ... Повеќе »

Во пожар изгоре 12 хектари борова шума во село Пресека

Sequence 01.Still017

Во саботата во село Пресека на Осоговските планини избувна пожар во кој изгореа 12 хектари борова шума. По дојавата која ја добиле екипи на ТППЕ Кочни веднаш интервенирале со две противпожарни возила и единаесет пожарникари. Причините за пожарот сеуште се непознати , но се претпоставува дека предизивкувач на пожарот и овој пат е човечки фактор, па оттука уште еденаш од ... Повеќе »

50 учесници денеска беа дел од младинската еколошка акција

Sequence 01.Still016

Во рамките на проектот „Младите успеваат заедно“ поддржан од проектот на УСАИД за граѓанско учество, денеска на локалитетот Гоцева Шума беше спроведена младинска еколошка акција во која ќе учествуваат 50-ина ученици од средните училишта, млади активисти од граѓанските здруженија и активисти на Црвен крст од Кочани. Учениците го исчистија теренот на Гоцева Шума, ги обновија клупите како и друга урбана ... Повеќе »

ВО ХАЈКА ВО ВИНИЦА ОДСТРЕЛАН ВОЛК

На 6 октомври Ловното друштво Бел Камен од Виница, организираше хајка на штетен дивеч во месноста Срендел кај Драгобраште, на која учествуваа близу 200 ловци членови на здружението. Хајката е организирана по жалбите од сточарите дека волци им го касапат добитокот, правејќи им сериозни штети. Во неа е одстрелан еден волк Изјава Лазо … За сите учесници во хајката е ... Повеќе »