Дневна архива: October 5, 2018

Новата генерација првачиња од Кочани се зачлени во Детската организација

DSC_0025 (Copy) (1)

Триста и осум првачиња од петте основни училишта во Кочани, денеска станаа членови на Детската организација. На свеченоста што по тој повод се одржа во Центарот за култура „Бели мугри“, тие со јавно ветување се обврзаа дека ќе бидат внимателни и грижливи кон училишните обврски, семејството и кон повозрасните. Приемот во Детската организација им го честиташе градоначалникот Николчо Илијев. – ... Повеќе »

Повик од Општина Кочани за граѓански предлози од интерес на заедницата

DSC_0005 (Copy)

Општина Кочани го започнува процесот на креирањето на буџетот за 2019 година. Со цел да се земаат предвид потребите на граѓаните од јавен интерес од локално значење, градоначалникот Николчо Илијев упати повик до институциите, здруженијата на граѓани и поединци за доставување предлози од поширок интерес на заедницата и конструктивни идеи за активности. – Сакам да нагласам дека при поднесувањето на ... Повеќе »

ЗАПОЧНА САНАЦИЈАТА НА ДЕЛ ОД ПАТОТ ПОНИКВА-КОЧАНИ

4

Деновиве Започнаа градежните работи за поправка и рехабилитација на патниот правец Пониква – Кочани на потегот од паркингот кај одморалиштето на Спортско рекреативниот центар Пониква и ќе продолжат во правец на аеродромот и кон Шумската куќичка на Подружницата Осогово, во вкупна должина од 10, 4 км. Ќе се работи на санација на деформитети на асфалтната подлога по целата должина на ... Повеќе »

Н. Концерти на летната сцена и проекција на „Исцелител“ на „Нов Град 2“

2

Вечер и утре во Кочани ќе се случува второто издание на манифестацијата „Нов Град 2“. И годинава со акцент на новата независна македонска музичка и филмска сцена, настанот ќе биде поделен на две вечери. Вечерва во 21 ч. на платото на летната сцена во НУЦК „Бели Мугри“, премиерни концерти во Кочани ќе оддржат скопските групи „Милко“, „Александар Велики“ и кочанско-виничкото ... Повеќе »