Месечна архива: September 2018

Прием на градоначалникот на делегации од збратимените општини

Sequence 01.Still001

Првата вечер од тродневната манифестација „Денови на Кочанскиот ориз“, градоначалникот Николчо Илијев организираше прием на делегации од општини збратимени со Кочани, со кои се негува долгогодишната соработка и пријателство. Притоа беа разменети скромни подароци – обележја на општините, по што следуваше музичко – забавна вечер во рамките на која домаќините и гостите имаа неформални разговори за повеќе теми од обостран ... Повеќе »

Титулата „Жетварска убавица“ за 2018 година ја понесе Марија Симеонова

Sequence 01.Still002

Синоќа со изборот на Жетварската убавица за 2018 година и приемот на странските делегации, започна манифестацијата Деновите на Кочанскиот ориз. Во ЦК „Бели Мугри“ во присуство на странски делегации и други странски гости продефилираа 12 кандидатки за титулата жетварска убавица, кои притоа одговараа на кратки прашања во период од 60 секунди. Во паузите помеѓу групите од по три кандидатки, публиката ... Повеќе »

ПРОГРАМА ЗА ДЕНОВИ НА КОЧАНСКИОТ ОРИЗ 2018

denovi na kocanskiot oriz 2018 (1)

27.9.2018 г., четврток – Центар за култура „Бели мугри“ – Кочани 19 ч. Избор на жетварска убавица Eat the beat & Илија Карадакоски 20:15 ч. – Ресторан Амор – Прием на официјалните делегации, гости на манифестацијата 28.9.2018 г., петок 18 ч. Турнир во баскет – Градска спортска сала 19 ч. Концерти: Ouroboros, Драган Теодосиев Квартет, Sethstat &Mirko Popov, Conquering Lion ... Повеќе »

Учениците од ОУ “Крсте П. Мисирков” го одбележаа денот на евроските јазици

Sequence 02.Still001

Традиционално како и секоја година , учениците и вработените од ОУ “Крсте П. Мисирков” од Оризари со низа активности го одбележаа 2 септември, денот на европските јазици. По тој повод учениците подготвија неколку ритмички точки со кој се претставија пред публиката. Настанот се одржа во спортската сала на училиштето каде беа изложени и ликовни цртежи изработени од учениците од ова ... Повеќе »

На Осоговските Планини – одбележан Денот на Зелениот појас

DSC_0083 (Copy)

Македонско еколошко друштво во соработка со „МТБ Исток“ и СК „Москито“ од Кочани го одбележa 23 септември, Денот на Зелениот појас. По тој повод беше организирана велосипедскатуранаречена „По патека на Железната завеса“, која ја следи некогашната Железна завеса, низ предел кој е живописен спој на природата и историјата. Со градоначалниците на Кочани, Македонска Каменица и Крива Паланка – Николчо Илијев, ... Повеќе »

ГФК ОСОГОВО ОЧЕКУВАНО, СЛОГА 1934 МУДРО ДО БОДОВИТЕ

Sequence 01.Still001

Во второто коло од Третата Фудбалска Лига – исток, Осогово се враќа победнички од Пробиштип со три бода за максимален учинок на стартот на првенството. Меѓутоа, ако победата на жолто-сините е очекувана, изненадување е резултатот на Слога 1934, која со тактички мудра игра стигна до трите бода против мошне добрата екипа на Работник Џумајлија. Во Ново село „Кежовица“ со минимален ... Повеќе »