Реконструирани 2,4 километри од улицата „Страшо Ербапче“

DSC_0051 (Copy)

Завршува асфалтирањето на улицата „Страшо Ербапче“, којашто го поврзува Кочани со Пониква. Поволните временски услови и во декември дозволија да се реконструираат 2,4 километри откај крстосницата кон Пониква, на влезот во Кочани, до клучката кај Бели. Градежната механизација, во многу краток рок, само за три дена, го постави новиот слој на една од најпрометните улици во Кочани. Увид во градежните ... Повеќе »

Истекува рокот за конкурирање за општински стипендии

opstina

Шести декември 2018 г. е последниот ден за поднесување документи од Конкурсот за доделување 30 стипендии на редовни студенти за 2018/19 година.   Стипендиите годинава се распоредени во четири категории: ќе се доделат најмногу пет за студенти од ромската етничка заедница, десет за студенти од социјално загрозени семејства, пет стипендии за студенти запишани на факултети за медицински науки, а останатите десет ... Повеќе »

СОУ „Љупчо Сантов“ започна проект за примена на иновативни образовни техники

DSC_0007 (Copy)

Со потпишувањето на договорите од учесниците, денеска во СОУ „Љупчо Сантов“ официјално започна проектот „АР ЕДУ – Едукативен модул со проширена реалност – развој и имплементација на иновативни ИКТ базирани на основни алатки во СТЕМ ориентираните училишни предмети“, кој е финансиран од „Еразмус +“ програмата, акција Стратешко партнерство за образование, Соработка за иновации и размена на добри практики.   Проектот ќе се ... Повеќе »

ЈКП „Солидарност“ доби нов Ровокопач за потребите на градежната оператива

Sequence 01.Still026

Ќе се подобруваат градежните услуги на комуналците, а со тоа и на општината, стариот возен парк започна да се обновува. Поголемиот дел од средствата се грант, но значаен удел има и општинскиот Буџет. Градоначалникот Димитров во очекување на уште нови возила. Возниот парк на јавното претпријатие беше делумно обновен пред неколку години со кредит од Светска Банка со две возила ... Повеќе »

Гудачкиот квартет „Вива стрингс“ настапи со обработки на популарни теми

DSC_0008 (Copy)

Синоќа, во рестoранот „Амор“ во Кочани, настапи гудачкиот квартет „Вива стрингс“. Академските музичари – виолинистите Елена Талевска и Симон Поповски, виолистката Дубравка Зајкова и челистот Дејан Теодосиевски понудија специјално подготвена програма со обработки на популарни рок, соул, фанк, рап и џез-теми. – Програмата што ја нудиме е несекојдневна, ова е нешто што исклучиво ние го работиме, овде во Македонија, едноставно сметавме ... Повеќе »

Започна изградбата на тротоари на неколку локации во Кочани

DSC_0006 (Copy)

Започнаа активностите за изградба на тротоари на неколку локации во Кочани. Механизацијата на градежното претпријатие „Карпош“ од Скопје деновиве работи на улицата „Љупчо Сантов“, кај крстосницата пред Спомен-домот „АСНОМ“. Според стручните служби од Секторот за уредување на градежното земјиште, во моментот се врши ископ на земја, со цел да се создаде соодветната тротоарска површина, која досега беше минимална на тој ... Повеќе »

Во Кочани одбележан Меѓународниот ден на лицата со попреченост

DSC_0008 (Copy) (Copy)

Претставници од Општина Кочани ги посетија учениците со посебни образовни потреби од ОУ „Малина Попиванова“, каде во присуство на децата згрижени во Дневниот центар за лица со попреченост од Кочани се одбележа 3 декември, Меѓународниот ден на лицата со попреченост. За значењето на интеграцијата на лицата со попреченост и активностите по повод празникот, пред присутните говореше дефектологот во ОУ „Малина ... Повеќе »

ВО ПРЕСРЕТ НА МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН НА ЛИЦАТА СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ, МУЗЕЈОТ ТЕРАКОТА СО ПОДРШКА ОД ОПШТИНА ВИНИЦА ОРГАНИЗИРАШЕ НАСТАН ПОД МОТОТО “ЕДНАКВОСТА ВО ФОКУСОТ“

hh

Dancers United- се 7-те членови од истоимената група, лица со Даунов синдром кои го освоија првото место на меѓународниот натпревар – Светски Куп во пара хип-хоп групи во Киелце, Полска. Дел од настапот во Полска го споделија и со лицата со посебни потреби од Виница, Делчево, Берово, Штип, како специјални гости во рамките на настанот “Еднаквоста во фокусот“ во организација на ... Повеќе »